HP OmniBook 5 16-ba1123TU Laptop comes with price of Rs. 59899. This 16 in laptop comes with Windows Operating System installed. It is powered by 13th Gen Intel Core i5 processor with Intel Iris Xe Graphics Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB LPDDR5x RAM in this laptop.
✓ The highlight of this model is 16 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 59899.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 16 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | Intel Iris Xe Graphics |
This model is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 59899/- |
| Amazon | 95 | Rs. 66990/- |
The utility of this model is Business,Performance. It comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. This laptop comes with 3 cell 15945.945946 mAH battery and 65 W USB Type-C Power Adapter. This laptop weighs 1.79 kg. This model comes with 1 year warranty.
HP OmniBook 5 16-ba1123TU Laptop comes with IPS. The laptop has a screen size of 16 in and aspect ratio of 16:10 HP OmniBook 5 16-ba1123TU Laptop comes with resolution of 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 142 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen. This HP laptop also has 300 nits, 62.5% sRGB.
The processor in this laptop is 13th Gen Intel Core i5 Along with this, It comes with Intel Iris Xe Graphics GPU.




HP OmniBook 5 16-ba1123TU Laptop comes with 512 GB SSD. There is 16 GB LPDDR5x RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are Realtek Wi-Fi 6 (2x2) Wifi, & 5.4 Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is warranty period of HP OmniBook 5 16-ba1123TU Laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. Does HP OmniBook 5 16-ba1123TU Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 2 USB Type-C ports.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This laptop weighs 1.79 kg.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop comes with anti glare screen.
Q. How much RAM HP OmniBook 5 16-ba1123TU Laptop has?
A. HP OmniBook 5 16-ba1123TU Laptop comes with LPDDR5x 16 GB RAM.
Q. Does HP OmniBook 5 16-ba1123TU Laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This model comes with backlit keyboard.
Q. What is the battery size of this laptop?
A. It comes with 59 Wh.
Q. Which processor powers HP OmniBook 5 16-ba1123TU Laptop?
A. It is powered by Intel Core i5 13th Gen processor.
Q. What is display density of this model?
A. It comes with ~ 142 PPI.
Q. Which GPU powers HP OmniBook 5 16-ba1123TU Laptop?
A. HP OmniBook 5 16-ba1123TU Laptop comes with Intel Iris Xe Graphics GPU.
| Name | HP OmniBook 5 16-ba1123TU Laptop |
| General | OS: Windows 11,Business, Performance,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | Touch Screen,16 inches,1920 x 1200 pixels,~ 142 PPI,16:10 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i5,10 Cores (2P + 8E), 12 Threads,12 MB Cache,Intel Iris Xe Graphics |
| Memory | 16 GB LPDDR5x RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,Thunderbolt,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Dual Dpeakers;,Inbuilt Microphone,59 Wh mWh 3 Cell Battery |