HP OmniBook 3 14-hz0026QU Laptop comes with price of Rs. 69990. The screen size of this HP laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. It is powered by Qualcomm Snapdragon X processor with AMD Radeon Graphics Card. HP OmniBook 3 14-hz0026QU Laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB LPDDR5X RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 69990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Qualcomm Snapdragon X |
| Graphics Card | AMD Radeon |
This Product is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price of Rs.69990. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 69990/- |
This model is meant for Performance. The Operating System installed in this laptop is Windows 11 Home (64-bit). It comes with 3 cell 16216.216216 mAH battery and 65 W Smart AC power adapter. The dimensions of the laptop are 314.5 x 226 x 14.8 mm (height x width x thickness) and weighs 1.42 kg. It comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:10 The resolution of this model is 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 162 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This HP laptop also has Micro Edge, 250 Nits, 62.5% sRGB.
It is powered by Qualcomm Snapdragon X processor Along with this, It has AMD Radeon GPU.



This model comes with 512 GB SSD. There is 16 GB LPDDR5X RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are Wifi, & Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is price of this model?
A. Currently, This model has best price of Rs.69990.
Q. What is display size of this laptop?
A. It comes with display size of 14 in.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. This Laptop is powered by AMD Radeon GPU.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 2 USB Type-C ports.
Q. Which operating system this model comes with?
A. HP OmniBook 3 14-hz0026QU Laptop comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. How much RAM this laptop has?
A. HP OmniBook 3 14-hz0026QU Laptop comes with LPDDR5X 16 GB RAM.
Q. Which processor powers HP OmniBook 3 14-hz0026QU Laptop?
A. The processor in HP OmniBook 3 14-hz0026QU Laptop is Qualcomm Snapdragon X.
Q. What is the battery size of this laptop?
A. It has 60 Wh.
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't come with backlit keyboard.
| Name | HP OmniBook 3 14-hz0026QU Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1200 pixels,~ 162 PPI,16:10 Aspect Ratio |
| Processor | Qualcomm Snapdragon X,Octa Core,AMD Radeon |
| Memory | 16 GB LPDDR5X RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Built-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone,60 Wh mWh 3 Cell Battery |