HP Omen15-en0501AX Gaming Laptop comes with price of Rs. 89990. The screen size of this HP laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is 4th Gen AMD Ryzen 7 with NVIDIA GeForce GTX 1650 Ti Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this modelwhich cannot be upgraded further.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 89990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | AMD Ryzen 7 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce GTX 1650 Ti |
This laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 89990/- |
| Amazon | 95 | Rs. 104487/- |
It is meant for Gaming,Performance. The Operating System installed in this model is Windows 10 Home (64-bit). This model comes with 3 cell 14108.108108108108 mAH battery. The laptop weighs 2.37 kg and measures 357.9 x 239.7 x 22.5 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
It comes with LED . The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this model is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This HP laptop also has Full HD LED Backlit IPS Micro-edge Display (250 nits Brightness, 45% NTSC Color Gamut, 144 Hz Refresh Rate).
This Laptop is powered by 4th Gen AMD Ryzen 7 processor which is clocked at and has 8 MB Cache Memory. Along with this, HP Omen15-en0501AX Gaming Laptop comes with NVIDIA GeForce GTX 1650 Ti GPU and 4 GB dedicated memory for graphics.
It comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this modelwhich cannot be upgraded further. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Integrated 10/100/1000 Gigabit Ethernet LAN Ethernet, Intel Wi-Fi 6 AX 200 (2x2) Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of this laptop are 357.9 x 239.7 x 22.5 mm.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. HP Omen15-en0501AX Gaming Laptop comes with 1 year warranty.
Q. Does HP Omen15-en0501AX Gaming Laptop comes with anti glare screen?
A. No, This laptop doesn't come with anti glare screen.
Q. What is the battery size of this laptop?
A. It comes with 52.2 Wh.
Q. What is display type of this laptop?
A. It comes with LED display.
Q. What is the weight of this model?
A. This laptop weighs 2.37 kg.
Q. What is display density of this laptop?
A. This model comes with ~ 141 PPI.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 1 USB Type-C port.
Q. Which GPU powers this model?
A. HP Omen15-en0501AX Gaming Laptop comes with NVIDIA GeForce GTX 1650 Ti GPU.
Q. How much RAM HP Omen15-en0501AX Gaming Laptop has?
A. HP Omen15-en0501AX Gaming Laptop comes with DDR4 16 GB RAM.
| Name | HP Omen15-en0501AX Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 10,Gaming, Performance,Slim,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | AMD Ryzen 7,Octa Core, 16 Threads,8 MB Cache,4 GB, NVIDIA GeForce GTX 1650 Ti |
| Memory | 16 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone,52.2 Wh mWh 3 Cell Battery |