HP Omen 16-wf0054TX Gaming Laptop comes with price of Rs. 146802. The screen size of this HP laptop is 16.1 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is 13th Gen Intel Core i7 with NVIDIA GeForce RTX 4060 Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this model.
✓ The highlight of this model is 6 Cells Battery Cells which is best available in this price range. Along with this, this model also has 16.1 in Display Size. You can buy this product at Amazon for Rs. 146802.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 16.1 in |
| Processor | Intel Core i7 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 146802/- |
It is meant for Performance. This laptop has Windows 11 Home (64-bit) installed. It comes with 6 cell 22432.432432 mAH battery and 280 W Smart AC power adapter. It weighs 2.32 kg and measures 369 x 259.4 x 23.9 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
It comes with IPS. The laptop has a screen size of 16.1 in. The resolution of this laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 182 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen. This HP laptop also has Low Blue Light, 300 nits, 100% sRGB, 7ms Response Time.
This Laptop is powered by 13th Gen Intel Core i7 processor which is clocked at and has 30 MB Cache Memory. Along with this, HP Omen 16-wf0054TX Gaming Laptop comes with NVIDIA GeForce RTX 4060 GPU and 8 GB dedicated memory for graphics.




It comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are Integrated 10/100/1000 GbE LAN Ethernet, Intel Wi-Fi 6E AX211 (2x2) Wifi, & 5.3 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is the battery size of this laptop?
A. This laptop has 83 Wh.
Q. What is display size of this model?
A. HP Omen 16-wf0054TX Gaming Laptop has display size of 16.1 in.
Q. What is warranty period of HP Omen 16-wf0054TX Gaming Laptop?
A. This model comes with 1 year warranty.
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This laptop comes with backlit keyboard.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. This model comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Does HP Omen 16-wf0054TX Gaming Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. It comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of this model are 369 x 259.4 x 23.9 mm.
Q. Which GPU powers HP Omen 16-wf0054TX Gaming Laptop?
A. This Laptop is powered by NVIDIA GeForce RTX 4060 GPU.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 2 USB Type-C ports.
| Name | HP Omen 16-wf0054TX Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,1 Year Warranty |
| Display | 16.1 inches,1920 x 1080 pixels,~ 182 PPI |
| Processor | Intel Core i7,16 Cores (8P + 8E), 24 Threads,30 MB Cache,8 GB, NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| Memory | 16 GB DDR5 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone,83 Wh mWh 6 Cell Battery |