HP Omen 16-ap0183AX Gaming Laptop comes with price of Rs. 152990. The screen size of this HP laptop is 16 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is AMD Ryzen AI 7 with NVIDIA GeForce RTX 5060 Graphics Card. this model has 1 TB SSD. There is 24 GB DDR5 RAM in this laptop.
✓ The highlights of this laptop are 8 GB GPU Memory and 6 Cells Battery Cells which are best available in this price range. Along with this, this model also comes with 16 in Display Size. You can buy this product at Flipkart for Rs. 152990.
| Feature | Value |
| RAM | 24 GB |
|---|---|
| Display | 16 in |
| Processor | AMD Ryzen AI 7 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
This laptop is currently available in stores like Flipkart and Croma to purchase, with best price being Rs.152990. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 152990/- |
| Croma | 80 | Rs. 165990/- |
| Amazon | 95 | Rs. 152490/- |
It is meant for Gaming. The Operating System installed in this model is Windows 11 Home (64-bit). This model comes with 6 cell 22432.432432 mAH battery and 230 W AC Power Adapter. This model weighs 2.44 kg and measures 357.5 x 269 x 23.7 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
It comes with IPS. The laptop has a screen size of 16 in and aspect ratio of 16:10 The resolution of this model is 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 142 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This HP laptop also has Low Blue Light, 400 nits, 100% sRGB, 3 ms Response Time.
HP Omen 16-ap0183AX Gaming Laptop is powered by AMD Ryzen AI 7 processor Along with this, It has NVIDIA GeForce RTX 5060 GPU and 8 GB dedicated memory for graphics.



It comes with 1 TB SSD. There is 24 GB DDR5 RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Integrated 10/100/1000 GbE LAN Ethernet, Realtek Wi-Fi 6 (2x2 Wifi, & 5.4 Bluetooth. There are 3 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop comes with anti glare screen.
Q. What is display type of HP Omen 16-ap0183AX Gaming Laptop?
A. It comes with IPS display.
Q. What is the battery size of this model?
A. This laptop has 83 Wh.
Q. Which GPU powers this model?
A. This Laptop is powered by NVIDIA GeForce RTX 5060 GPU.
Q. What is display size of this laptop?
A. HP Omen 16-ap0183AX Gaming Laptop has display size of 16 in.
Q. What is the weight of HP Omen 16-ap0183AX Gaming Laptop?
A. This model weighs 2.44 kg.
Q. Which processor powers HP Omen 16-ap0183AX Gaming Laptop?
A. The processor in this laptop is AMD Ryzen AI 7.
Q. Which operating system this model comes with?
A. It has Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is warranty period of this laptop?
A. This model comes with 1 year warranty.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of this model are 357.5 x 269 x 23.7 mm.
| Name | HP Omen 16-ap0183AX Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11,Gaming,1 Year Warranty |
| Display | 16 inches,1920 x 1200 pixels,~ 142 PPI,16:10 Aspect Ratio |
| Processor | AMD Ryzen AI 7,Octa Core, 16 Threads,8 GB, NVIDIA GeForce RTX 5060 |
| Memory | 24 GB DDR5 RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,3 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Dual Speakers;,Inbuilt Microphone,83 Wh mWh 6 Cell Battery |