HP Omen 16-am0238tx Gaming Laptop comes with price of Rs. 154990. This 16 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in HP Omen 16-am0238tx Gaming Laptop is Intel Core Ultra Series 2 Intel Core Ultra 7 with NVIDIA GeForce RTX 5060 Graphics Card. this laptop has 1 TB SSD. There is 24 GB DDR5 RAM in this model.
✓ The highlights of this laptop are 8 GB GPU Memory and 6 Cells Battery Cells which are best available in this price range. Along with this, this laptop also has 16 in Display Size. You can buy this product at Croma for Rs. 154990.
| Feature | Value |
| RAM | 24 GB |
|---|---|
| Display | 16 in |
| Processor | Intel Core Ultra 7 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
HP Omen 16-am0238tx Gaming Laptop is currently available in stores like Amazon and Croma to purchase, with best price being Rs.154990. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 157990/- |
| Croma | 80 | Rs. 154990/- |
The utility of this laptop is Performance. The Operating System installed in this laptop is Windows 11 Home (64-bit). This laptop comes with 6 cell 22432.432432 mAH battery and 230 W AC power adapter. This laptop weighs 2.43 kg. It comes with 1 year warranty.
It comes with IPS. The laptop has a screen size of 16 in. The resolution of HP Omen 16-am0238tx Gaming Laptop is 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 142 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen. This HP laptop also has 3 ms Response Time, Micro-edge, Low Blue Light, 400 nits, 100% sRGB.
The processor in HP Omen 16-am0238tx Gaming Laptop is Intel Core Ultra Series 2 Intel Core Ultra 7 which is clocked at and has 24 MB Cache Memory. Along with this, HP Omen 16-am0238tx Gaming Laptop has NVIDIA GeForce RTX 5060 GPU and 8 GB dedicated memory for graphics.
It comes with 1 TB SSD. There is 24 GB DDR5 RAM in HP Omen 16-am0238tx Gaming Laptop.
The connectivity options for this laptop are Integrated 10/100/1000 GbE LAN Ethernet, Realtek Wi-Fi 6 (2x2) Wifi, & 5.4 Bluetooth. There are 3 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
Q. Does HP Omen 16-am0238tx Gaming Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What kind of display this model has?
A. This laptop comes with IPS display.
Q. What is display resolution of this model?
A. HP Omen 16-am0238tx Gaming Laptop comes with display resolution of 1920 x 1200 pixels.
Q. What is warranty period of HP Omen 16-am0238tx Gaming Laptop?
A. HP Omen 16-am0238tx Gaming Laptop comes with 1 year warranty.
Q. What is the weight of HP Omen 16-am0238tx Gaming Laptop?
A. This model weighs 2.43 kg.
Q. What is display size of HP Omen 16-am0238tx Gaming Laptop?
A. HP Omen 16-am0238tx Gaming Laptop comes with display size of 16 in.
Q. Which processor powers HP Omen 16-am0238tx Gaming Laptop?
A. It is powered by Intel Core Ultra 7 Intel Core Ultra Series 2 processor.
Q. Which GPU powers this model?
A. It is powered by NVIDIA GeForce RTX 5060 GPU.
Q. What is price of HP Omen 16-am0238tx Gaming Laptop?
A. Currently, HP Omen 16-am0238tx Gaming Laptop has best price of Rs.154990.
| Name | HP Omen 16-am0238tx Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,1 Year Warranty |
| Display | 16 inches,1920 x 1200 pixels,~ 142 PPI |
| Processor | Intel Core Ultra 7,16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 16 Threads,24 MB Cache,8 GB, NVIDIA GeForce RTX 5060 |
| Memory | 24 GB DDR5 RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,3 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone,83 Wh mWh 6 Cell Battery |