HP Notebook 14-ck0155tu Laptop comes with price of Rs. 33990. The screen size of this HP laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. It is powered by 7th Gen Intel processor with Intel HD 620 Graphics Card. this model has 1 TB HDD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
✓ The highlights of this model are 1 TB Hard Drive Size and 3 Cells Battery Cells which are best available in this price range.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 14 in |
| Processor | Intel |
| Graphics Card | Intel HD 620 |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future.
This model is meant for Everyday Use. The Operating System installed in this model is Windows 10 Home Basic (64-bit). This model has 3 cell battery and 41W AC Adapter. The dimensions of the laptop are 335 x 234 x 19.9 mm (height x width x thickness) and weighs 1.47 kg. This model comes with 1 year warranty.
HP Notebook 14-ck0155tu Laptop comes with LED. The laptop has a screen size of 14 in. It comes with resolution of 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 112 PPI (Pixels per inch). This HP laptop also has Diagonal HD SVA BrightView micro-edge WLED-backlit Display.
This Laptop is powered by 7th Gen Intel processor which is clocked at and has 3 MB Cache Memory. Along with this, It comes with Intel HD 620 GPU.




There is 1 TB HDD Space available in this laptop with speed of 5400 RPM. There is 8 GB DDR4 RAM in this model. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, 802.11 b/g/n Wifi, & 4.2 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of this model are 335 x 234 x 19.9 mm.
Q. How much RAM HP Notebook 14-ck0155tu Laptop has?
A. This model comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. Does this model has backlit keyboard?
A. No, This model doesn't come with backlit keyboard.
Q. Which operating system this model comes with?
A. It has Windows 10 Home Basic (64-bit).
Q. Which processor powers HP Notebook 14-ck0155tu Laptop?
A. The processor in this model is Intel 7th Gen.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. HP Notebook 14-ck0155tu Laptop is powered by Intel HD 620 GPU.
Q. What is hard disk capacity of this model?
A. HP Notebook 14-ck0155tu Laptop comes with 1 TB HDD.
Q. What is display size of this model?
A. HP Notebook 14-ck0155tu Laptop comes with display size of 14 in.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This model weighs 1.47 kg.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
| Name | HP Notebook 14-ck0155tu Laptop |
| General | OS: Windows 10,Everyday Use,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1366 x 768 pixels,~ 112 PPI |
| Processor | Intel,Dual Core, 4 Threads,3 MB Cache,Intel HD 620 |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Dual Speakers,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |