HP Envy x360 13-ay1064AU 2-in-1 Laptop comes with price of Rs. 77000. The screen size of this HP laptop is 13.3 in and it comes with Windows Operating System installed. HP Envy x360 13-ay1064AU 2-in-1 Laptop is powered by 5th Gen AMD Ryzen 7 processor with AMD Radeon Graphic Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 77000.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 13.3 in |
| Processor | AMD Ryzen 7 |
| Graphics Card | AMD Radeon Graphic |
This laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 77000/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 82990/- |
This laptop is meant for Business,Performance. It comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. It comes with 3 cell 13783.783783783783 mAH battery. The dimensions of the laptop are 306.5 x 194.6 x 16.4 mm (height x width x thickness) and weighs 1.3 kg. It comes with 1 year warranty.
This laptop comes with IPS. The laptop has a screen size of 13.3 in. It comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 166 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This HP laptop also has 1000 nits, 72% NTSC.
This Laptop is powered by 5th Gen AMD Ryzen 7 processor which is clocked at and has 16 MB Cache Memory. Along with this, It has AMD Radeon Graphic GPU.




This laptop comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Wifi, & 5.2 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. There is also WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is the battery size of this laptop?
A. HP Envy x360 13-ay1064AU 2-in-1 Laptop comes with 51 Wh.
Q. What is display density of HP Envy x360 13-ay1064AU 2-in-1 Laptop?
A. HP Envy x360 13-ay1064AU 2-in-1 Laptop comes with ~ 166 PPI.
Q. How much RAM this laptop has?
A. HP Envy x360 13-ay1064AU 2-in-1 Laptop comes with DDR4 16 GB RAM.
Q. What is display resolution of this model?
A. HP Envy x360 13-ay1064AU 2-in-1 Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is warranty period of this model?
A. This model comes with 1 year warranty.
Q. What is the weight of this model?
A. This model weighs 1.3 kg.
Q. Which GPU powers HP Envy x360 13-ay1064AU 2-in-1 Laptop?
A. HP Envy x360 13-ay1064AU 2-in-1 Laptop comes with AMD Radeon Graphic GPU.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. This laptop has Windows 11 Home (64-bit).
Q. Does HP Envy x360 13-ay1064AU 2-in-1 Laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This model comes with backlit keyboard.
Q. Does HP Envy x360 13-ay1064AU 2-in-1 Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, HP Envy x360 13-ay1064AU 2-in-1 Laptop has 1 USB Type-C port.
| Name | HP Envy x360 13-ay1064AU 2-in-1 Laptop |
| General | OS: Windows 11,Business, Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | Touch Screen,13.3 inches,1920 x 1080 pixels,~ 166 PPI |
| Processor | AMD Ryzen 7,Octa Core, 16 Threads,16 MB Cache,AMD Radeon Graphic |
| Memory | 16 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,Fingerprint Sensor |
| Input | Backlit Keyboard,Dual Speakers,Inbuilt Microphone,51 Wh mWh 3 Cell Battery |