HP Envy x360 13-ay1037AU Laptop comes with price of Rs. 99500. This 13.3 in laptop comes with Windows Operating System installed. HP Envy x360 13-ay1037AU Laptop is powered by 5th Gen AMD Ryzen 7 5800U processor with AMD Radeon Graphic Graphics Card. HP Envy x360 13-ay1037AU Laptop has 1 TB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 99500.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 13.3 in |
| Processor | AMD Ryzen 7 5800U |
| Graphics Card | AMD Radeon Graphic |
HP Envy x360 13-ay1037AU Laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 99500/- |
| Amazon | 95 | Rs. 105799/- |
The utility of this laptop is Business,Performance. This laptop has Windows 11 Home (64-bit) installed. This laptop comes with 3 cell battery. This laptop weighs 1.32 kg and measures 307 x 195 x 16 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
HP Envy x360 13-ay1037AU Laptop comes with IPS. The laptop has a screen size of 13.3 in. The resolution of HP Envy x360 13-ay1037AU Laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 166 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen. This HP laptop also has Edge-to-edge Glass, Micro-edge, Corning Gorilla Glass NBT, 400 nits, 72% NTSC.
The processor in HP Envy x360 13-ay1037AU Laptop is 5th Gen AMD Ryzen 7 5800U which is clocked at and has 16 MB Cache Memory. Along with this, HP Envy x360 13-ay1037AU Laptop has AMD Radeon Graphic GPU.




HP Envy x360 13-ay1037AU Laptop comes with 1 TB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Wifi, & 5.2 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does HP Envy x360 13-ay1037AU Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, HP Envy x360 13-ay1037AU Laptop has 1 USB Type-C port.
Q. Does this model has backlit keyboard?
A. No, This model doesn't come with backlit keyboard.
Q. What is display density of HP Envy x360 13-ay1037AU Laptop?
A. This laptop comes with ~ 166 PPI.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this model are 307 x 195 x 16 mm.
Q. What is display resolution of HP Envy x360 13-ay1037AU Laptop?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is the weight of HP Envy x360 13-ay1037AU Laptop?
A. This laptop weighs 1.32 kg.
Q. What is warranty period of HP Envy x360 13-ay1037AU Laptop?
A. This laptop comes with 1 year warranty.
Q. What kind of display HP Envy x360 13-ay1037AU Laptop has?
A. HP Envy x360 13-ay1037AU Laptop comes with IPS display.
Q. How much RAM this model has?
A. HP Envy x360 13-ay1037AU Laptop comes with DDR4 16 GB RAM.
Q. What is display size of HP Envy x360 13-ay1037AU Laptop?
A. HP Envy x360 13-ay1037AU Laptop has display size of 13.3 in.
| Name | HP Envy x360 13-ay1037AU Laptop |
| General | OS: Windows 11,Business, Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | Touch Screen,13.3 inches,1920 x 1080 pixels,~ 166 PPI |
| Processor | AMD Ryzen 7,Octa Core, 16 Threads,16 MB Cache,AMD Radeon Graphic |
| Memory | 16 GB DDR4 RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader,Fingerprint Sensor |
| Input | Dual Speakers,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |