HP Envy Touchsmart 14-K013TX Laptop comes with price of Rs. 71890. The screen size of this HP laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. It is powered by 4th Gen Intel Core i5 (4th Generation) 4200U processor with NVIDIA GeForce GT 740M Graphics Card. this model has 1 TB HDD and 24 GB SSD. There is 8 GB DDR3 RAM in this laptop which can be upgraded to 16 GB.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 71890.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i5 (4th Generation) 4200U |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce GT 740M |
This laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 71890/- |
This laptop is meant for Gaming. The Operating System installed in this laptop is Windows 8 (64-bit). This model comes with 3 cell battery. This model weighs 2.01 kg and measures 345.9 x 239.2 x 21.3 mm (height x width x thickness). This laptop comes with 1 year warranty.
HP Envy Touchsmart 14-K013TX Laptop comes with HD BrightView LED Backlit Display with Multi-touch Enabled. The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:9 HP Envy Touchsmart 14-K013TX Laptop comes with resolution of 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 112 PPI (Pixels per inch).
This Laptop is powered by 4th Gen Intel Core i5 (4th Generation) 4200U processor which is clocked at and has 3 MB Cache Memory. Along with this, It comes with NVIDIA GeForce GT 740M GPU and 2 GB dedicated memory for graphics.





There is 1 TB HDD Space available in this laptop with speed of 5400 RPM. Along with this, It also comes with 24 GB SSD. There is 8 GB DDR3 RAM in this model which can be upgraded to 16 GB. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 10/100/1000 Gigabit LAN Ethernet, IEEE 802.11b/g/n Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What kind of display this laptop has?
A. This model comes with HD BrightView LED Backlit Display with Multi-touch Enabled display.
Q. How much RAM HP Envy Touchsmart 14-K013TX Laptop has?
A. It comes with DDR3 8 GB RAM.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This model weighs 2.01 kg.
Q. Which operating system HP Envy Touchsmart 14-K013TX Laptop comes with?
A. HP Envy Touchsmart 14-K013TX Laptop has Windows 8 (64-bit).
Q. What is display density of this model?
A. It comes with ~ 112 PPI.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. HP Envy Touchsmart 14-K013TX Laptop comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. Which GPU powers HP Envy Touchsmart 14-K013TX Laptop?
A. This Laptop is powered by NVIDIA GeForce GT 740M GPU.
Q. What is display size of HP Envy Touchsmart 14-K013TX Laptop?
A. It comes with display size of 14 in.
Q. What is hard disk capacity of HP Envy Touchsmart 14-K013TX Laptop?
A. It comes with 1 TB HDD and 24 GB SSD.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of HP Envy Touchsmart 14-K013TX Laptop are 345.9 x 239.2 x 21.3 mm.
| Name | HP Envy Touchsmart 14-K013TX Laptop |
| General | OS: Windows 8,Gaming,Slim,1 Year Warranty |
| Display | Touch Screen,14 inches,1366 x 768 pixels,~ 112 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i5 (4th Gen),Dual Core, 4 Threads,3 MB Cache,2 GB, NVIDIA GeForce GT 740M |
| Memory | 8 GB DDR3 RAM,1 TB Hard Disk,24 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Backlit Keyboard,Yes, Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |