HP Envy 13-BA010TX Laptop comes with price of Rs. 114975. The screen size of this HP laptop is 13.3 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in HP Envy 13-BA010TX Laptop is 10th Gen Intel Core i7 with NVIDIA Geforce MX350 Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 114975.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 13.3 in |
| Processor | Intel Core i7 |
| Graphics Card | NVIDIA Geforce MX350 |
HP Envy 13-BA010TX Laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 114975/- |
It is meant for Performance. It has Windows 10 Home (64-bit) installed. It comes with 3 cell 13783.783783783783 mAH battery. It weighs 1.3 kg and measures 306 x 194 x 16 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
It comes with Full HD WLED Backlit IPS BrightView Touch Display (400 nits Brightness, 100% sRGB Colour Gamut, 166 PPI). The laptop has a screen size of 13.3 in. It comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 166 PPI (Pixels per inch). This HP laptop also has Full HD WLED Backlit IPS BrightView Touch Display (400 nits Brightness, 100% sRGB Colour Gamut).
HP Envy 13-BA010TX Laptop is powered by 10th Gen Intel Core i7 processor which is clocked at and has 8 MB Cache Memory. Along with this, It comes with NVIDIA Geforce MX350 GPU and 2 GB dedicated memory for graphics.





It comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are Intel Wi-Fi 6 AX 201 (2x2) Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which operating system HP Envy 13-BA010TX Laptop comes with?
A. This model has Windows 10 Home (64-bit).
Q. Does this model comes with backlit keyboard?
A. Yes, This laptop has backlit keyboard.
Q. Which processor powers HP Envy 13-BA010TX Laptop?
A. The processor in this laptop is Intel Core i7 10th Gen.
Q. What are dimensions of HP Envy 13-BA010TX Laptop?
A. The dimensions of this model are 306 x 194 x 16 mm.
Q. What is warranty period of this model?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. What is display density of this laptop?
A. It comes with ~ 166 PPI.
Q. What is display resolution of HP Envy 13-BA010TX Laptop?
A. HP Envy 13-BA010TX Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What kind of display this laptop has?
A. It comes with Full HD WLED Backlit IPS BrightView Touch Display (400 nits Brightness, 100% sRGB Colour Gamut, 166 PPI) display.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 1 USB Type-C port.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
| Name | HP Envy 13-BA010TX Laptop |
| General | OS: Windows 10,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | Touch Screen,13.3 inches,1920 x 1080 pixels,~ 166 PPI |
| Processor | Intel Core i7,Quad Core, 8 Threads,8 MB Cache,2 GB, NVIDIA Geforce MX350 |
| Memory | 16 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,HDMI,Multi Card Reader,Fingerprint Sensor |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Speakers,Inbuilt Microphone,51 Wh mWh 3 Cell Battery |