HP Envy 13-BA003TU Laptop comes with price of Rs. 70990. The screen size of this HP laptop is 13.3 in and it comes with Windows Operating System installed. HP Envy 13-BA003TU Laptop is powered by 10th Gen Intel Core i5 processor with Intel Integrated UHD Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 70990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 13.3 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD |
This laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 70990/- |
| Amazon | 95 | Rs. 85000/- |
This laptop is meant for Performance. This model has Windows 10 Home (64-bit) installed. This laptop comes with 3 cell 13783.783783783783 mAH battery. The dimensions of the laptop are 306 x 194 x 16 mm (height x width x thickness) and weighs 1.3 kg. It comes with 1 year warranty.
This laptop comes with WLED . The laptop has a screen size of 13.3 in. The resolution of this model is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 166 PPI (Pixels per inch). This HP laptop also has Full HD WLED Backlit IPS BrightView Touch Display (400 nits Brightness, 100% sRGB Colour Gamut).
This Laptop is powered by 10th Gen Intel Core i5 processor which is clocked at and has 6 MB Cache Memory. Along with this, HP Envy 13-BA003TU Laptop comes with Intel Integrated UHD GPU.





This laptop comes with 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are Intel Wi-Fi 6 AX 201 (2x2) Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. There is also WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display resolution of HP Envy 13-BA003TU Laptop?
A. HP Envy 13-BA003TU Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. How much RAM this laptop has?
A. HP Envy 13-BA003TU Laptop comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. What kind of display this model has?
A. It comes with WLED display.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. HP Envy 13-BA003TU Laptop has Windows 10 Home (64-bit).
Q. What is the battery size of this laptop?
A. HP Envy 13-BA003TU Laptop comes with 51 Wh.
Q. What is display density of this model?
A. It comes with ~ 166 PPI.
Q. Which processor powers HP Envy 13-BA003TU Laptop?
A. The processor in HP Envy 13-BA003TU Laptop is Intel Core i5 10th Gen.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, HP Envy 13-BA003TU Laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What is display size of this laptop?
A. HP Envy 13-BA003TU Laptop has display size of 13.3 in.
Q. Does this model comes with backlit keyboard?
A. Yes, This laptop comes with backlit keyboard.
| Name | HP Envy 13-BA003TU Laptop |
| General | OS: Windows 10,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | Touch Screen,13.3 inches,1920 x 1080 pixels,~ 166 PPI |
| Processor | Intel Core i5,Quad Core, 8 Threads,6 MB Cache,Intel Integrated UHD |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,Multi Card Reader,Fingerprint Sensor |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Speakers,Inbuilt Microphone,51 Wh mWh 3 Cell Battery |