HP EliteBook 640 G10 Notebook Laptop comes with price of Rs. 113216. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is 13th Gen Intel Core i7 with Intel Iris Xe Graphics Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB RAM in this laptop.
✓ The highlight of this model is 15.6 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 113216.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i7 |
| Graphics Card | Intel Iris Xe Graphics |
This model is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 113216/- |
The utility of this model is Business. The Operating System installed in this laptop is Windows 11 Pro (64-bit). It comes with 13783.783784 mAH battery.
It comes with IPS. The laptop has a screen size of 15.6 in. HP EliteBook 640 G10 Notebook Laptop comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch).
The processor in this laptop is 13th Gen Intel Core i7 which is clocked at and has 12 MB Cache Memory. Along with this, It comes with Intel Iris Xe Graphics GPU.
It comes with 512 GB SSD. There is 16 GB RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Intel Wi-Fi 6E AX211 (2x2) Wifi, & 5.3 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. How much RAM HP EliteBook 640 G10 Notebook Laptop has?
A. HP EliteBook 640 G10 Notebook Laptop comes with 16 GB RAM.
Q. What is display size of this laptop?
A. It comes with display size of 15.6 in.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, HP EliteBook 640 G10 Notebook Laptop has 2 USB Type-C ports.
Q. Which GPU powers this model?
A. It comes with Intel Iris Xe Graphics GPU.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. What is the battery size of this laptop?
A. This laptop comes with 51 Wh.
Q. What is display density of HP EliteBook 640 G10 Notebook Laptop?
A. HP EliteBook 640 G10 Notebook Laptop comes with ~ 141 PPI.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. This laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is display type of this laptop?
A. This model comes with IPS display.
Q. Which operating system this model comes with?
A. It comes with Windows 11 Pro (64-bit).
| Name | HP EliteBook 640 G10 Notebook Laptop |
| General | OS: Windows 11,Business |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i7,10 Cores (2P + 8E), 12 Threads,12 MB Cache,Intel Iris Xe Graphics |
| Memory | 16 GB,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Inbuilt Microphone,51 Wh mWh |