HP Chromebook x360 14b-cd0013TU Laptop comes with price of Rs. 46990. This 14 in laptop comes with Chrome Operating System installed. The processor in HP Chromebook x360 14b-cd0013TU Laptop is Intel Core i3 with Intel Integrated UHD Graphics Card. HP Chromebook x360 14b-cd0013TU Laptop has 128 GB HDD. There is 8 GB LPDDR5 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 46990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 128 GB |
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD |
This Product is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 46990/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 54539/- |
The utility of this model is Performance. The Operating System installed in this laptop is Chrome . It comes with 2 cell 12702.702703 mAH battery and 45W USB-C Power Adapter. It weighs 1.37 kg. It comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:9 This laptop comes with resolution of 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 112 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen.
The processor in this model is Intel Core i3 which is clocked at and has 6 MB Cache Memory. Along with this, It comes with Intel Integrated UHD GPU.



128 GB worth of HDD space is available in this model. There is 8 GB LPDDR5 RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 6 Wifi, & 5.3 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. There is also WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is hard disk capacity of HP Chromebook x360 14b-cd0013TU Laptop?
A. This laptop comes with 128 GB HDD.
Q. How much RAM this model has?
A. This model comes with LPDDR5 8 GB RAM.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 2 USB Type-C ports.
Q. What is warranty period of this model?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. HP Chromebook x360 14b-cd0013TU Laptop comes with Chrome.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. This laptop comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. Does this laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This model comes with backlit keyboard.
Q. What is display density of this model?
A. HP Chromebook x360 14b-cd0013TU Laptop comes with ~ 112 PPI.
Q. What is the battery size of this model?
A. HP Chromebook x360 14b-cd0013TU Laptop comes with 47 Wh.
Q. Which GPU powers this model?
A. This Laptop is powered by Intel Integrated UHD GPU.
| Name | HP Chromebook x360 14b-cd0013TU Laptop |
| General | OS: Chrome OS,Performance,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | Touch Screen,14 inches,1366 x 768 pixels,~ 112 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i3,Octa Core, 8 Threads,6 MB Cache,Intel Integrated UHD |
| Memory | 8 GB LPDDR5 RAM,128 GB Hard Disk |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,Multi Card Reader |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Speakers,Inbuilt Microphone,47 Wh mWh 2 Cell Battery |