HP Chromebook x360 14b-cd0012TU Laptop comes with price of Rs. 46055. This 14 in laptop comes with Chrome Operating System installed. The processor in this model is Intel with Intel Integrated UHD Graphics Card. HP Chromebook x360 14b-cd0012TU Laptop has 128 GB HDD. There is 8 GB LPDDR5 RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 46055.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 128 GB |
| Display | 14 in |
| Processor | Intel |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD |
This Product is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 31769/- |
| Amazon | 95 | Rs. 36999/- |
The utility of this model is Performance. The Operating System installed in this model is Chrome . This laptop comes with 2 cell 12702.702703 mAH battery and 45W USB-C Power Adapter. This laptop weighs 1.37 kg. This model comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:9 It comes with resolution of 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 112 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen.
The processor in this model is Intel which is clocked at and has 6 MB Cache Memory. Along with this, HP Chromebook x360 14b-cd0012TU Laptop has Intel Integrated UHD GPU.



128 GB worth of HDD space is available in this model. There is 8 GB LPDDR5 RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 6 Wifi, & 5.3 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. There is also WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display resolution of HP Chromebook x360 14b-cd0012TU Laptop?
A. It comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. What is hard disk capacity of HP Chromebook x360 14b-cd0012TU Laptop?
A. This laptop comes with 128 GB HDD.
Q. What is the weight of HP Chromebook x360 14b-cd0012TU Laptop?
A. This model weighs 1.37 kg.
Q. Does HP Chromebook x360 14b-cd0012TU Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
Q. Does this model has backlit keyboard?
A. Yes, This model comes with backlit keyboard.
Q. Which operating system this model comes with?
A. This laptop has Chrome.
Q. What is warranty period of HP Chromebook x360 14b-cd0012TU Laptop?
A. This laptop comes with 1 year warranty.
Q. What is display density of this model?
A. HP Chromebook x360 14b-cd0012TU Laptop comes with ~ 112 PPI.
Q. How much RAM this model has?
A. It comes with LPDDR5 8 GB RAM.
Q. What is display size of HP Chromebook x360 14b-cd0012TU Laptop?
A. This model comes with display size of 14 in.
| Name | HP Chromebook x360 14b-cd0012TU Laptop |
| General | OS: Chrome OS,Performance,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | Touch Screen,14 inches,1366 x 768 pixels,~ 112 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel,Quad Core, 4 Threads,6 MB Cache,Intel Integrated UHD |
| Memory | 8 GB LPDDR5 RAM,128 GB Hard Disk |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,Multi Card Reader |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Speakers,Inbuilt Microphone,47 Wh mWh 2 Cell Battery |