HP Chromebook 14a-nf0014tu Laptop comes with price of Rs. 33935. The screen size of this HP laptop is 14 in and it comes with Chrome Operating System installed. The Laptop is powered by Intel processor with Intel Integrated UHD Graphics Card. HP Chromebook 14a-nf0014tu Laptop has 64 GB HDD. There is 4 GB LPDDR5 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this laptop is 12 hours Battery Backup which is great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 33935.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 64 GB |
| Display | 14 in |
| Processor | Intel |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD |
HP Chromebook 14a-nf0014tu Laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 18416/- |
| Amazon | 95 | Rs. 28999/- |
This laptop is meant for Performance. The Operating System installed in this model is ChromeOS . This laptop has 2 cell 12702.702703 mAH battery and 45W USB-C Power Adapter. This laptop weighs 1.37 kg. This model comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of this laptop is 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 112 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen.
HP Chromebook 14a-nf0014tu Laptop is powered by Intel processor which is clocked at and has 6 MB Cache Memory. Along with this, HP Chromebook 14a-nf0014tu Laptop has Intel Integrated UHD GPU.



There is 64 GB HDD Space available in HP Chromebook 14a-nf0014tu Laptop. There is 4 GB LPDDR5 RAM in HP Chromebook 14a-nf0014tu Laptop.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 6E Wifi, & 5.3 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. There is also WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display resolution of HP Chromebook 14a-nf0014tu Laptop?
A. It comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. What is display size of this laptop?
A. This model has display size of 14 in.
Q. How much RAM HP Chromebook 14a-nf0014tu Laptop has?
A. This laptop comes with LPDDR5 4 GB RAM.
Q. Does HP Chromebook 14a-nf0014tu Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model has anti glare screen.
Q. Which processor powers HP Chromebook 14a-nf0014tu Laptop?
A. HP Chromebook 14a-nf0014tu Laptop is powered by Intel processor.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. HP Chromebook 14a-nf0014tu Laptop has ChromeOS.
Q. What is warranty period of HP Chromebook 14a-nf0014tu Laptop?
A. This laptop comes with 1 year warranty.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, HP Chromebook 14a-nf0014tu Laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What is the weight of HP Chromebook 14a-nf0014tu Laptop?
A. This model weighs 1.37 kg.
Q. What is the battery size of HP Chromebook 14a-nf0014tu Laptop?
A. It has 47 Wh.
| Name | HP Chromebook 14a-nf0014tu Laptop |
| General | OS: Chrome,Performance,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | Touch Screen,14 inches,1366 x 768 pixels,~ 112 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel,Quad Core, 4 Threads,6 MB Cache,Intel Integrated UHD |
| Memory | 4 GB LPDDR5 RAM,64 GB Hard Disk |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0 |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Speakers,Inbuilt Microphone,47 Wh mWh 2 Cell Battery |