HP 348 G7 Notebook comes with price of Rs. 43300. The screen size of this HP laptop is 14 in and it comes with DOS Operating System installed. The processor in the laptop is 10th Gen Intel Core i3 with Intel UHD Graphics Graphics Card. this laptop has 1 TB HDD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 43300.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics |
This laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 43300/- |
It is meant for Everyday Use. The Operating System installed in this model is DOS . It comes with 3 cell battery. The dimensions of the laptop are 324 x 226 x 20 mm (height x width x thickness) and weighs 1.5 kg. This model comes with 1 year warranty.
It comes with LED. The laptop has a screen size of 14 in. The resolution of this laptop is 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 112 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen.
This Laptop is powered by 10th Gen Intel Core i3 processor which is clocked at and has 4 MB Cache Memory. Along with this, HP 348 G7 Notebook comes with Intel UHD Graphics GPU.





There is 1 TB HDD Space available in this laptop. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Wifi, & Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display resolution of HP 348 G7 Notebook?
A. It comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. What is hard disk capacity of HP 348 G7 Notebook?
A. HP 348 G7 Notebook comes with 1 TB HDD.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop comes with anti glare screen.
Q. What is display type of HP 348 G7 Notebook?
A. This model comes with LED display.
Q. What is display density of HP 348 G7 Notebook?
A. This laptop comes with ~ 112 PPI.
Q. What is warranty period of this model?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this laptop are 324 x 226 x 20 mm.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What is display size of this model?
A. It has display size of 14 in.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. It has DOS.
| Name | HP 348 G7 Notebook |
| General | OS: DOS,Everyday Use,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1366 x 768 pixels,~ 112 PPI |
| Processor | Intel Core i3,Dual Core, 4 Threads,4 MB Cache,Intel UHD Graphics |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |