HP 348 G4 Laptop comes with price of Rs. 48100. The screen size of this HP laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in HP 348 G4 Laptop is 7th Gen Intel Core i3-7020U with Intel HD 620 Graphics Card. this laptop has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR4 RAM in this model.
✓ The highlight of this model is 4 Cells Battery Cells which is great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 48100.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i3-7020U |
| Graphics Card | Intel HD 620 |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 48100/- |
| Amazon | 95 | Rs. 53700/- |
It is meant for Everyday Use. It comes with Windows 10 Professional (64-bit) installed. It comes with 4 cell battery. The dimensions of the laptop are 345.4 x 241.5 x 23.9 mm (height x width x thickness) and weighs 2 kg.
This model comes with LED. The laptop has a screen size of 14 in. This laptop comes with resolution of 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 112 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This HP laptop also has Diagonal HD SVA Slim LED-Backlit Display.
It is powered by 7th Gen Intel Core i3-7020U processor which is clocked at and has 3 MB Cache Memory. Along with this, It has Intel HD 620 GPU.




There is 1 TB HDD Space available in this model with speed of 7200 RPM. There is 4 GB DDR4 RAM in this model. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 802.11 a/b/g/n/ac Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are 4 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which processor powers HP 348 G4 Laptop?
A. It is powered by Intel Core i3-7020U 7th Gen processor.
Q. What is display size of this laptop?
A. It has display size of 14 in.
Q. What is display type of this laptop?
A. HP 348 G4 Laptop comes with LED display.
Q. How much RAM HP 348 G4 Laptop has?
A. It comes with DDR4 4 GB RAM.
Q. Which GPU powers this model?
A. HP 348 G4 Laptop comes with Intel HD 620 GPU.
Q. What is the weight of this model?
A. This laptop weighs 2 kg.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. This model comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. What is display density of this model?
A. This model comes with ~ 112 PPI.
Q. What is hard disk capacity of HP 348 G4 Laptop?
A. HP 348 G4 Laptop comes with 1 TB HDD.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of HP 348 G4 Laptop are 345.4 x 241.5 x 23.9 mm.
| Name | HP 348 G4 Laptop |
| General | OS: Windows 10,Everyday Use |
| Display | 14 inches,1366 x 768 pixels,~ 112 PPI |
| Processor | Intel Core i3,Dual Core, 4 Threads,3 MB Cache,Intel HD 620 |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,4 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Dual Speakers,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,4 Cell Battery |