HP 340S G7 Laptop comes with price of Rs. 81499. This 14 in laptop comes with DOS Operating System installed. The processor in this model is 10th Gen Intel Core i7 with Intel UHD Graphics Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 81499.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i7 |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics |
This laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 81499/- |
The utility of this laptop is Everyday Use,Gaming,Business,Performance. The Operating System installed in this model is Free DOS . It comes with 1 year warranty.
It comes with LED. The laptop has a screen size of 14 in. The resolution of this model is 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 112 PPI (Pixels per inch).
The processor in this laptop is 10th Gen Intel Core i7 Along with this, It comes with Intel UHD Graphics GPU.





It comes with 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in the laptop. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Wifi, & Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does this model has backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't have backlit keyboard.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. It comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. What is display type of HP 340S G7 Laptop?
A. This model comes with LED display.
Q. How much RAM this model has?
A. This model comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. Which GPU powers HP 340S G7 Laptop?
A. This Laptop comes with Intel UHD Graphics GPU.
Q. Which processor powers HP 340S G7 Laptop?
A. The processor in this laptop is Intel Core i7 10th Gen.
Q. What is display density of HP 340S G7 Laptop?
A. HP 340S G7 Laptop comes with ~ 112 PPI.
Q. What is display size of this laptop?
A. This model comes with display size of 14 in.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. HP 340S G7 Laptop comes with 1 year warranty.
Q. Which operating system this model comes with?
A. This laptop has Free DOS.
| Name | HP 340S G7 Laptop |
| General | OS: DOS,Everyday Use, Gaming, Business, Performance,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1366 x 768 pixels,~ 112 PPI |
| Processor | Intel Core i7,Intel UHD Graphics |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Inbuilt Microphone |