HP 255 G9 840T7PA Laptop comes with price of Rs. 38999. This 15.6 in laptop comes with DOS Operating System installed. The processor in HP 255 G9 840T7PA Laptop is 3rd Gen AMD Athlon with AMD Integrated Graphics Card. this laptop has 256 GB SSD. There is 4 GB DDR4 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 38999.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | AMD Athlon |
| Graphics Card | AMD Integrated |
HP 255 G9 840T7PA Laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 25990/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 38999/- |
The utility of this laptop is Everyday Use. The Operating System installed in this laptop is DOS . It comes with 3 cell 11081.081081 mAH battery. This laptop comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 It comes with resolution of 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This HP laptop also has 250 nits, 45% NTSC.
The processor in HP 255 G9 840T7PA Laptop is 3rd Gen AMD Athlon Along with this, It has AMD Integrated GPU.





It comes with 256 GB SSD. There is 4 GB DDR4 RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Realtek 802.11a/b/g/n/ac (2x2) Wifi, & Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. This model comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. How much RAM HP 255 G9 840T7PA Laptop has?
A. This model comes with DDR4 4 GB RAM.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What is display density of this laptop?
A. HP 255 G9 840T7PA Laptop comes with ~ 100 PPI.
Q. Which GPU powers HP 255 G9 840T7PA Laptop?
A. HP 255 G9 840T7PA Laptop comes with AMD Integrated GPU.
Q. What is display size of this model?
A. This laptop comes with display size of 15.6 in.
Q. Which operating system this model comes with?
A. This model has DOS.
Q. Does HP 255 G9 840T7PA Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
Q. Does this laptop has backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't come with backlit keyboard.
| Name | HP 255 G9 840T7PA Laptop |
| General | OS: DOS,Everyday Use,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | AMD Athlon,Dual Core, 2 Threads,4 MB Cache,AMD Integrated |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,256 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Stereo speakers,Inbuilt Microphone,41 Wh mWh 3 Cell Battery |