HP 255 G8 62Y30PA Laptop comes with price of Rs. 30990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is 5th Gen AMD Ryzen 5 with AMD Radeon Vega 8 Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
✓ The highlights of this model are 8 GB RAM and 3 Cells Battery Cells which are best available in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 30990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Graphics Card | AMD Radeon Vega 8 |
This Product is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 30990/- |
| Amazon | 95 | Rs. 34999/- |
The utility of this model is Performance. The Operating System installed in this laptop is Windows 11 Home (64-bit). It has 3 cell 11081.08108108108 mAH battery. The laptop weighs 1.74 kg and measures 358 x 242 x 19.9 mm (height x width x thickness). This laptop comes with 1 year warranty.
This model comes with LED. The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this model is 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen. This HP laptop also has 250 nits, Micro-edge, 45% NTSC Memory.
The processor in this model is 5th Gen AMD Ryzen 5 which is clocked at and has 8 MB Cache Memory. Along with this, HP 255 G8 62Y30PA Laptop comes with AMD Radeon Vega 8 GPU.





This model comes with 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in HP 255 G8 62Y30PA Laptop. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Realtek RTL8822CE 802.11a/b/g/n/ac (2x2) Wi-Fi® Wifi, & Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & 2 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is the battery size of this model?
A. This laptop has 41 Wh.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. It is powered by AMD Radeon Vega 8 GPU.
Q. What is display density of this model?
A. This laptop comes with ~ 100 PPI.
Q. Does this model has backlit keyboard?
A. Yes, This model has backlit keyboard.
Q. What is display resolution of this model?
A. HP 255 G8 62Y30PA Laptop comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. What is warranty period of this model?
A. HP 255 G8 62Y30PA Laptop comes with 1 year warranty.
Q. What is display size of this laptop?
A. This laptop comes with display size of 15.6 in.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of HP 255 G8 62Y30PA Laptop are 358 x 242 x 19.9 mm.
Q. Which operating system this model comes with?
A. This model comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is the weight of this model?
A. This model weighs 1.74 kg.
| Name | HP 255 G8 62Y30PA Laptop |
| General | OS: Windows 11 ,Performance,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI |
| Processor | AMD Ryzen 5,Hexa Core, 12 Threads,8 MB Cache,AMD Radeon Vega 8 |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 2.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone,41 Wh mWh 3 Cell Battery |