HP 250R G9 Laptop comes with price of Rs. 65000. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in HP 250R G9 Laptop is 13th Gen Intel Core i3 with Intel Integrated UHD Graphics Graphics Card. HP 250R G9 Laptop has 512 GB SSD. There is 32 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this laptop is 32 GB RAM which is best available in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 65000.
| Feature | Value |
| RAM | 32 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD Graphics |
This laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 36400/- |
The utility of this laptop is Everyday Use,Business,Performance. The Operating System installed in this laptop is Windows 11 Home (64-bit). It comes with 3 cell battery. The dimensions of the laptop are 358 x 242 x 14 mm (height x width x thickness) and weighs 1.5 kg. This laptop comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 15.6 in. This laptop comes with resolution of 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen. This HP laptop also has NTSC 45%.
The processor in this laptop is 13th Gen Intel Core i3 Along with this, HP 250R G9 Laptop has Intel Integrated UHD Graphics GPU.



This laptop comes with 512 GB SSD. There is 32 GB DDR4 RAM in this laptop. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Wifi, & 5.3 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. How much RAM HP 250R G9 Laptop has?
A. It comes with DDR4 32 GB RAM.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
Q. What is display resolution of this model?
A. This laptop comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. Which processor powers HP 250R G9 Laptop?
A. HP 250R G9 Laptop is powered by Intel Core i3 13th Gen processor.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. This laptop has Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is warranty period of this model?
A. This laptop comes with 1 year warranty.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of this model are 358 x 242 x 14 mm.
Q. What is display size of this laptop?
A. HP 250R G9 Laptop comes with display size of 15.6 in.
Q. Does HP 250R G9 Laptop comes with backlit keyboard?
A. No, This model doesn't come with backlit keyboard.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This laptop weighs 1.5 kg.
| Name | HP 250R G9 Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use, Business, Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI |
| Processor | Intel Core i3,Hexa Core (2P + 4E), 8 Threads,10 MB Cache,Intel Integrated UHD Graphics |
| Memory | 32 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Built-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |