HP 250 G10 BJ3T3AT Laptop comes with price of Rs. 51849. This 15.6 in laptop comes with DOS Operating System installed. It is powered by 13th Gen Intel Core i5 processor with Intel Integrated Iris Xe Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this model.
✓ The highlight of this model is 3 Cells Battery Cells which is best available in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 51849.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | Intel Integrated Iris Xe |
This Product is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 51849/- |
| Amazon | 95 | Rs. 62900/- |
The utility of this model is Everyday Use,Business,Performance. This model has DOS installed. It has 3 cell 11081.081081 mAH battery and HP Smart 65 W EM External AC. The laptop weighs 1.5 kg and measures 358 x 242 x 14 mm (height x width x thickness). This laptop comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this model is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen.
The processor in this model is 13th Gen Intel Core i5 Along with this, It has Intel Integrated Iris Xe GPU.
HP 250 G10 BJ3T3AT Laptop comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this model. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Wifi, & 5.3 Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is warranty period of this model?
A. This model comes with 1 year warranty.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. It has DOS.
Q. Does this model has backlit keyboard?
A. Yes, This laptop has backlit keyboard.
Q. Which GPU powers this model?
A. HP 250 G10 BJ3T3AT Laptop is powered by Intel Integrated Iris Xe GPU.
Q. What is display density of this model?
A. It comes with ~ 141 PPI.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop comes with anti glare screen.
Q. What is the battery size of this model?
A. It has 41 Wh.
Q. What is display size of HP 250 G10 BJ3T3AT Laptop?
A. It comes with display size of 15.6 in.
Q. Which processor powers HP 250 G10 BJ3T3AT Laptop?
A. The processor in HP 250 G10 BJ3T3AT Laptop is Intel Core i5 13th Gen.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. HP 250 G10 BJ3T3AT Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
| Name | HP 250 G10 BJ3T3AT Laptop |
| General | OS: DOS,Everyday Use, Business, Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i5,10 Cores (2P + 8E), 12 Threads,12 MB Cache,Intel Integrated Iris Xe |
| Memory | 16 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,41 Wh mWh 3 Cell Battery |