HP 245 G8 689T3PA Laptop comes with price of Rs. 45889. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. It is powered by 3rd Gen AMD Ryzen 3 Dual Core processor with AMD Radeon Graphics Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model which can be upgraded to 16 GB.
✓ The highlight of this model is 3 Cells Battery Cells which is best available in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 45889.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | AMD Ryzen 3 Dual Core |
| Graphics Card | AMD Radeon Graphics |
This model is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 23200/- |
| Amazon | 95 | Rs. 32990/- |
The utility of this model is Everyday Use,Business. This model has Windows 11 Home (64-bit) installed. It has 3 cell 11081.08108108108 mAH battery. This model weighs 1.98 kg and measures 324 x 225.9 x 19.9 mm (height x width x thickness). This laptop comes with 1 year warranty.
This model comes with LED. The laptop has a screen size of 14 in. This model comes with resolution of 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 112 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This HP laptop also has 250 nits, 45% NTSC.
The processor in this model is 3rd Gen AMD Ryzen 3 Dual Core Along with this, It has AMD Radeon Graphics GPU.




This model comes with 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in HP 245 G8 689T3PA Laptop which can be upgraded to 16 GB. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Wi-Fi 5 (Realtek 802.11a/b/g/n/ac), Dual Band Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model comes with anti glare screen.
Q. Which processor powers HP 245 G8 689T3PA Laptop?
A. The processor in HP 245 G8 689T3PA Laptop is AMD Ryzen 3 Dual Core 3rd Gen.
Q. What is display density of this laptop?
A. It comes with ~ 112 PPI.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This model weighs 1.98 kg.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. This model comes with 1 year warranty.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. It comes with AMD Radeon Graphics GPU.
Q. What is display size of this laptop?
A. HP 245 G8 689T3PA Laptop comes with display size of 14 in.
Q. What is the battery size of this model?
A. It has 41 Wh.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. HP 245 G8 689T3PA Laptop comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. How much RAM HP 245 G8 689T3PA Laptop has?
A. HP 245 G8 689T3PA Laptop comes with DDR4 8 GB RAM.
| Name | HP 245 G8 689T3PA Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use, Business,Slim,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1366 x 768 pixels,~ 112 PPI |
| Processor | AMD Ryzen 3 Dual Core,Dual Core, 4 Threads,4 MB Cache,AMD Radeon Graphics |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,41 Wh mWh 3 Cell Battery |