HP 245 G8 366C8PA Laptop comes with price of Rs. 38490. The screen size of this HP laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is AMD Ryzen 3 with AMD Radeon Graphics Graphics Card. HP 245 G8 366C8PA Laptop has 1 TB HDD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 38490.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 14 in |
| Processor | AMD Ryzen 3 |
| Graphics Card | AMD Radeon Graphics |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 38490/- |
| Amazon | 95 | Rs. 39999/- |
It is meant for Business. The Operating System installed in this model is Windows 10 Pro . This laptop comes with 2 cell battery. It comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 14 in. This model comes with resolution of 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 112 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen.
This Laptop is powered by AMD Ryzen 3 processor Along with this, It comes with AMD Radeon Graphics GPU.




There is 1 TB HDD Space available in this laptop with speed of 5400 RPM. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, YES Wifi, & Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which operating system HP 245 G8 366C8PA Laptop comes with?
A. This laptop has Windows 10 Pro.
Q. Which processor powers HP 245 G8 366C8PA Laptop?
A. HP 245 G8 366C8PA Laptop is powered by AMD Ryzen 3 processor.
Q. What is display density of this laptop?
A. HP 245 G8 366C8PA Laptop comes with ~ 112 PPI.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. This model comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. Which GPU powers this model?
A. HP 245 G8 366C8PA Laptop is powered by AMD Radeon Graphics GPU.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model comes with anti glare screen.
Q. What is display size of HP 245 G8 366C8PA Laptop?
A. It comes with display size of 14 in.
Q. What is hard disk capacity of this laptop?
A. This laptop comes with 1 TB HDD.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. This model comes with 1 year warranty.
Q. Does HP 245 G8 366C8PA Laptop comes with backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't have backlit keyboard.
| Name | HP 245 G8 366C8PA Laptop |
| General | OS: Windows 10,Business,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1366 x 768 pixels,~ 112 PPI |
| Processor | AMD Ryzen 3,Quad Core,AMD Radeon Graphics |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Inbuilt Microphone,2 Cell Battery |