HP 240R G10 C8HR8AT Laptop comes with price of Rs. 47400. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in HP 240R G10 C8HR8AT Laptop is Intel Core 3 with Intel Integrated Graphics Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 16 GB RAM in this model.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 47400.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core 3 |
| Graphics Card | Intel Integrated Graphics |
This laptop is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price being Rs.47400. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 47400/- |
The utility of this laptop is Performance. The Operating System installed in this laptop is Windows 11 Home (64-bit). It has 3 cell battery. It weighs 1.47 kg. It comes with 1 year warranty.
It comes with IPS. The laptop has a screen size of 14 in. It comes with resolution of 1080 x 1920 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen.
The processor in HP 240R G10 C8HR8AT Laptop is Intel Core 3 Along with this, It comes with Intel Integrated Graphics GPU.





It comes with 512 GB SSD. There is 16 GB RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are Wifi, & Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display density of HP 240R G10 C8HR8AT Laptop?
A. HP 240R G10 C8HR8AT Laptop comes with ~ 157 PPI.
Q. How much RAM this model has?
A. HP 240R G10 C8HR8AT Laptop comes with 16 GB RAM.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 1 USB Type-C port.
Q. What kind of display this model has?
A. HP 240R G10 C8HR8AT Laptop comes with IPS display.
Q. Which operating system this model comes with?
A. It has Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is the weight of this model?
A. This laptop weighs 1.47 kg.
Q. Does HP 240R G10 C8HR8AT Laptop has backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't come with backlit keyboard.
Q. What is price of HP 240R G10 C8HR8AT Laptop?
A. Currently, This model has best price of Rs.47400.
Q. What is display size of HP 240R G10 C8HR8AT Laptop?
A. It has display size of 14 in.
Q. Which processor powers HP 240R G10 C8HR8AT Laptop?
A. The processor in HP 240R G10 C8HR8AT Laptop is Intel Core 3.
| Name | HP 240R G10 C8HR8AT Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1080 x 1920 pixels,~ 157 PPI |
| Processor | Intel Core 3,Hexa Core (2P + 4E), 8 Threads,10 MB Cache,Intel Integrated Graphics |
| Memory | 16 GB,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Dual Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |