HP 240 G7 Laptop comes with price of Rs. 37900. The screen size of this HP laptop is 14 in and it comes with DOS Operating System installed. The processor in the laptop is 7th Gen Intel with Integrated Graphics Card. HP 240 G7 Laptop has 1 TB HDD. There is 4 GB RAM in this model.
✓ The highlight of this model is 3 Cells Battery Cells which is best available in this price range. Along with this, this model also has 1.4 kg Weight. You can buy this product at Amazon for Rs. 37900.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 14 in |
| Processor | Intel |
| Graphics Card | Integrated |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 37900/- |
It is meant for Everyday Use. The Operating System installed in this laptop is DOS FreeDos . This laptop has 3 cell battery. This laptop weighs 1.4 kg. It comes with 1 year warranty.
This model comes with HD. The laptop has a screen size of 14 in. The resolution of HP 240 G7 Laptop is 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 112 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen.
This Laptop is powered by 7th Gen Intel processor which is clocked at and has 3 MB Cache Memory. Along with this, HP 240 G7 Laptop has Integrated GPU.





There is 1 TB HDD Space available in this laptop. There is 4 GB RAM in HP 240 G7 Laptop.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Wifi, & Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 2 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port but sadly, WebCam isn't available in this Laptop.
Q. Which processor powers HP 240 G7 Laptop?
A. The processor in HP 240 G7 Laptop is Intel 7th Gen.
Q. Does HP 240 G7 Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 1 USB Type-C port.
Q. What is hard disk capacity of HP 240 G7 Laptop?
A. This laptop comes with 1 TB HDD.
Q. What is warranty period of this model?
A. HP 240 G7 Laptop comes with 1 year warranty.
Q. What is display resolution of HP 240 G7 Laptop?
A. It comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. What is display density of this model?
A. It comes with ~ 112 PPI.
Q. What is display type of this laptop?
A. It comes with HD display.
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. No, This model doesn't come with backlit keyboard.
Q. What is display size of this model?
A. This model has display size of 14 in.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This model weighs 1.4 kg.
| Name | HP 240 G7 Laptop |
| General | OS: DOS,Everyday Use,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1366 x 768 pixels,~ 112 PPI |
| Processor | Intel,Dual Core, 4 Threads,3 MB Cache,Integrated |
| Memory | 4 GB,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | 3 Cell Battery |