HP 240-F6Q29PA G1 Notebook comes with price of Rs. 27000. The screen size of this HP laptop is 14 in and it comes with DOS Operating System installed. The Laptop is powered by 3rd Gen Intel Core i3 3110M processor with Intel HD Graphics 4000 Graphics Card. this model has 500 GB HDD. There is 2 GB DDR3 RAM in this laptop which can be upgraded to 8 GB.
✓ The highlights of this model are 500 GB Hard Drive Size and 6 Cells Battery Cells which are great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 27000.
| Feature | Value |
| RAM | 2 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 500 GB |
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i3 3110M |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 4000 |
This Product is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 27000/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 28990/- |
This model is meant for Everyday Use. This laptop has DOS installed. It comes with 6 cell battery and 65 W AC Adapter. The dimensions of the laptop are 342 x 231 x 35.5 mm (height x width x thickness) and weighs 2 kg. This laptop comes with 1 year warranty.
This model comes with HD LED Backlit with Anti-glare Display. The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of this model is 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 112 PPI (Pixels per inch).
It is powered by 3rd Gen Intel Core i3 3110M processor Along with this, HP 240-F6Q29PA G1 Notebook has Intel HD Graphics 4000 GPU.
There is 500 GB HDD Space available in this model with speed of 5400 RPM. There is 2 GB DDR3 RAM in HP 240-F6Q29PA G1 Notebook which can be upgraded to 8 GB. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Realtek Ethernet (10/100/1000) Ethernet, Ralink IEEE 802.11b/g/n Wifi, & Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does this model has backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't come with backlit keyboard.
Q. What is the weight of this model?
A. This laptop weighs 2 kg.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. It comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. What kind of display this model has?
A. This model comes with HD LED Backlit with Anti-glare Display display.
Q. Which GPU powers HP 240-F6Q29PA G1 Notebook?
A. It comes with Intel HD Graphics 4000 GPU.
Q. How much RAM HP 240-F6Q29PA G1 Notebook has?
A. It comes with DDR3 2 GB RAM.
Q. Does HP 240-F6Q29PA G1 Notebook comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of HP 240-F6Q29PA G1 Notebook are 342 x 231 x 35.5 mm.
Q. What is hard disk capacity of this model?
A. This laptop comes with 500 GB HDD.
Q. What is display density of HP 240-F6Q29PA G1 Notebook?
A. It comes with ~ 112 PPI.
| Name | HP 240-F6Q29PA G1 Notebook |
| General | OS: DOS,Everyday Use,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1366 x 768 pixels,~ 112 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i3,Dual Core, 4 Threads,3 MB Cache,Intel HD Graphics 4000 |
| Memory | 2 GB DDR3 RAM,500 GB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Altec Lansing Stereo Speaker,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,6 Cell Battery |