HP 2000 Series Laptop comes with price of Rs. 28994. The screen size of this HP laptop is 15.6 in and it comes with DOS Operating System installed. The Laptop is powered by 2nd Gen Intel Core i3 (2nd Generation) processor with Intel HD Graphics 3000 Graphics Card. HP 2000 Series Laptop has 500 GB HDD. There is 4 GB DDR3 RAM in this model which can be upgraded to 8 GB.
✓ The highlight of this model is 15.6 in Display Size which is best available in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 28994.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 500 GB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3 (2nd Generation) |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 3000 |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 28994/- |
This model is meant for Everyday Use. The Operating System installed in this model is Free DOS . The dimensions of the laptop are 376 x 247 x 35.79 mm (height x width x thickness) and weighs 2.45 kg.
HP 2000 Series Laptop comes with HD BrightView LED-backlit Display. The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of this model is 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch).
This Laptop is powered by 2nd Gen Intel Core i3 (2nd Generation) processor which is clocked at . Along with this, HP 2000 Series Laptop has Intel HD Graphics 3000 GPU.





There is 500 GB HDD Space available in this laptop. There is 4 GB DDR3 RAM in the laptop which can be upgraded to 8 GB.
The connectivity options for this laptop are Integrated 10/100 BASE-T Ethernet LAN Ethernet, IEEE 802.11b/g/n Wifi, & Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which processor powers HP 2000 Series Laptop?
A. The processor in this laptop is Intel Core i3 (2nd Generation) 2nd Gen.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This model weighs 2.45 kg.
Q. What are dimensions of HP 2000 Series Laptop?
A. The dimensions of this model are 376 x 247 x 35.79 mm.
Q. What kind of display this laptop has?
A. HP 2000 Series Laptop comes with HD BrightView LED-backlit Display display.
Q. What is hard disk capacity of this model?
A. HP 2000 Series Laptop comes with 500 GB HDD.
Q. How much RAM HP 2000 Series Laptop has?
A. It comes with DDR3 4 GB RAM.
Q. What is display size of this laptop?
A. HP 2000 Series Laptop comes with display size of 15.6 in.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. What is display resolution of HP 2000 Series Laptop?
A. This model comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. Which GPU powers HP 2000 Series Laptop?
A. This Laptop comes with Intel HD Graphics 3000 GPU.
| Name | HP 2000 Series Laptop |
| General | OS: DOS,Everyday Use |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i3 (2nd Gen),Intel HD Graphics 3000 |
| Memory | 4 GB DDR3 RAM,500 GB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | 2 x Altec Lansing Internal speakers,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive |