HP 15s-fr1004tu Laptop comes with price of Rs. 39244. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by 10th Gen Intel Core i3 processor with Intel Integrated UHD Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 4 GB DDR4 RAM in this model.
✓ The highlight of this model is 17 mm Thickness which is great in this price range. You can buy this product at Croma for Rs. 39244.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD |
This Product is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Croma | 80 | Rs. 39244/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 41500/- |
| Amazon | 95 | Rs. 98999/- |
The utility of this model is Performance. It has Windows 10 Home (64-bit) installed. This laptop has 3 cell 11081.08108108108 mAH battery. The dimensions of the laptop are 358 x 242 x 17 mm (height x width x thickness) and weighs 1.69 kg. It comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen. This HP laptop also has Full HD WLED Backlit Micro-edge Display (220 nits Brightness, 45% Color Gamut, 141 ppi, 82.12 Screen to Body Ratio).
The processor in this model is 10th Gen Intel Core i3 which is clocked at and has 4 MB Cache Memory. Along with this, It has Intel Integrated UHD GPU.





HP 15s-fr1004tu Laptop comes with 512 GB SSD. There is 4 GB DDR4 RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Realtek Wi-Fi 5 (2x2) Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This model has anti glare screen.
Q. Which GPU powers HP 15s-fr1004tu Laptop?
A. HP 15s-fr1004tu Laptop is powered by Intel Integrated UHD GPU.
Q. What is display size of this laptop?
A. It comes with display size of 15.6 in.
Q. How much RAM this model has?
A. It comes with DDR4 4 GB RAM.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What is the battery size of this model?
A. This laptop comes with 41 Wh.
Q. Which operating system HP 15s-fr1004tu Laptop comes with?
A. HP 15s-fr1004tu Laptop comes with Windows 10 Home (64-bit).
Q. Which processor powers HP 15s-fr1004tu Laptop?
A. HP 15s-fr1004tu Laptop is powered by Intel Core i3 10th Gen processor.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of HP 15s-fr1004tu Laptop are 358 x 242 x 17 mm.
Q. What is display density of HP 15s-fr1004tu Laptop?
A. It comes with ~ 141 PPI.
| Name | HP 15s-fr1004tu Laptop |
| General | OS: Windows 10,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i3,Dual Core, 4 Threads,4 MB Cache,Intel Integrated UHD |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Built-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone,41 Wh mWh 3 Cell Battery |