HP 15s-fq2626TU Laptop comes with price of Rs. 37990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is 11th Gen Intel Core i3 with Intel UHD Graphics Graphics Card. this laptop has 256 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
✓ The highlight of this model is 15.6 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 37990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics |
This Product is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 37990/- |
| Amazon | 95 | Rs. 39800/- |
The Operating System installed in this model is Windows 11 Home (64-bit). It has 3 cell battery. The laptop weighs 1.7 kg and measures 385.5 x 242 x 17.9 mm (height x width x thickness). This laptop comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 15.6 in. It comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen. This HP laptop also has Micro-edge, 250 nits, 45% NTSC.
The processor in this model is 11th Gen Intel Core i3 Along with this, It comes with Intel UHD Graphics GPU.




It comes with 256 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are 802.11a Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model comes with anti glare screen.
Q. What is display resolution of this model?
A. This model comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Which operating system this model comes with?
A. This laptop comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. Which processor powers HP 15s-fq2626TU Laptop?
A. This Laptop is powered by Intel Core i3 11th Gen processor.
Q. What is warranty period of this model?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. HP 15s-fq2626TU Laptop comes with Intel UHD Graphics GPU.
Q. Does this model has backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't have backlit keyboard.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of this laptop are 385.5 x 242 x 17.9 mm.
Q. What is display size of HP 15s-fq2626TU Laptop?
A. HP 15s-fq2626TU Laptop has display size of 15.6 in.
Q. What is display density of this laptop?
A. HP 15s-fq2626TU Laptop comes with ~ 141 PPI.
| Name | HP 15s-fq2626TU Laptop |
| General | OS: Windows 11,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i3,Quad Core, 8 Threads,8 MB Cache,Intel UHD Graphics |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,256 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Dual speakers,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |