HP 15s-du3055TU Laptop comes with price of Rs. 39990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. HP 15s-du3055TU Laptop is powered by 11th Gen Intel Core i3 processor with Intel UHD Graphics Graphics Card. this model has 1 TB HDD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 39990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics |
This laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 39990/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 44990/- |
The utility of this laptop is Performance. This laptop has Windows 10 Home (64-bit) installed. This model comes with 3 cell 11081.08108108108 mAH battery. The laptop weighs 1.77 kg and measures 358 x 242 x 19.9 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
HP 15s-du3055TU Laptop comes with FHD, IPS, micro-edge, BrightView. The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this model is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This HP laptop also has 250 nits Brightness, 45% NTSC Color Gamut.
The processor in this laptop is 11th Gen Intel Core i3 Along with this, HP 15s-du3055TU Laptop has Intel UHD Graphics GPU.



1 TB worth of HDD space is available in this laptop with speed of 5400 RPM. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Realtek RTL8822CE 802.11a/b/g/n/ac Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & 2 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which GPU powers HP 15s-du3055TU Laptop?
A. It is powered by Intel UHD Graphics GPU.
Q. What is the weight of this model?
A. This laptop weighs 1.77 kg.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. Does HP 15s-du3055TU Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, HP 15s-du3055TU Laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What is display size of HP 15s-du3055TU Laptop?
A. HP 15s-du3055TU Laptop has display size of 15.6 in.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of HP 15s-du3055TU Laptop are 358 x 242 x 19.9 mm.
Q. What is the battery size of this laptop?
A. HP 15s-du3055TU Laptop has 41 Wh.
Q. Does HP 15s-du3055TU Laptop comes with backlit keyboard?
A. No, This model doesn't come with backlit keyboard.
Q. Which operating system this model comes with?
A. This model comes with Windows 10 Home (64-bit).
Q. How much RAM this model has?
A. HP 15s-du3055TU Laptop comes with DDR4 8 GB RAM.
| Name | HP 15s-du3055TU Laptop |
| General | OS: Windows 10,Performance,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i3,Dual Core, 4 Threads,6 MB Cache,Intel UHD Graphics |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 2.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Dual Speakers,Inbuilt Microphone,41 Wh mWh 3 Cell Battery |