HP 15s-du2067TU Laptop comes with price of Rs. 38500. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in HP 15s-du2067TU Laptop is 10th Gen Intel Core i3 with Intel Integrated UHD Graphics Card. this laptop has 1 TB HDD and 256 GB SSD. There is 4 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ The highlights of this laptop are 1 TB + 256 GB Hard Drive Size and 3 Cells Battery Cells which are best available in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 38500.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD |
HP 15s-du2067TU Laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 38500/- |
| Amazon | 95 | Rs. 42480/- |
The utility of this laptop is Performance. The Operating System installed in this laptop is Windows 10 Home (64-bit). This laptop has 3 cell 11081.08108108108 mAH battery. The dimensions of the laptop are 358 x 242 x 19 mm (height x width x thickness) and weighs 1.8 kg. It comes with 1 year warranty.
It comes with WLED . The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen. This HP laptop also has Full HD WLED Backlit SVA Display (220 nits Brightness, 45% NTSC Color Gamut, 81.20% Screen to Body Ratio).
The processor in HP 15s-du2067TU Laptop is 10th Gen Intel Core i3 which is clocked at and has 4 MB Cache Memory. Along with this, HP 15s-du2067TU Laptop comes with Intel Integrated UHD GPU.





1 TB worth of HDD space is available in HP 15s-du2067TU Laptop with speed of 5400 RPM. Along with this, It also comes with 256 GB SSD. There is 4 GB DDR4 RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, IEEE 802.11 b/g/n/ac (1x1) Wifi, & 4.2 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is hard disk capacity of this model?
A. This laptop comes with 1 TB HDD and 256 GB SSD.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What kind of display this laptop has?
A. HP 15s-du2067TU Laptop comes with WLED display.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of HP 15s-du2067TU Laptop are 358 x 242 x 19 mm.
Q. What is display density of this laptop?
A. HP 15s-du2067TU Laptop comes with ~ 141 PPI.
Q. How much RAM HP 15s-du2067TU Laptop has?
A. It comes with DDR4 4 GB RAM.
Q. Which processor powers HP 15s-du2067TU Laptop?
A. It is powered by Intel Core i3 10th Gen processor.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This model weighs 1.8 kg.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, HP 15s-du2067TU Laptop has 1 USB Type-C port.
Q. Which GPU powers this model?
A. HP 15s-du2067TU Laptop is powered by Intel Integrated UHD GPU.
| Name | HP 15s-du2067TU Laptop |
| General | OS: Windows 10,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i3,Dual Core, 4 Threads,4 MB Cache,Intel Integrated UHD |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk,256 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Built-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone,41 Wh mWh 3 Cell Battery |