HP 15s-du1034tu Laptop comes with price of Rs. 50990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. HP 15s-du1034tu Laptop is powered by 10th Gen Intel Core i5-10210U processor with Intel UHD Graphics Card. HP 15s-du1034tu Laptop has 1 TB HDD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
✓ The highlight of this laptop is 3 Cells Battery Cells which is best available in this price range. Along with this, this laptop also has 15.6 in Display Size. You can buy this product at Flipkart for Rs. 50990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i5-10210U |
| Graphics Card | Intel UHD |
This laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 50990/- |
| Amazon | 95 | Rs. 52879/- |
The utility of this laptop is Performance. This laptop has Windows 10 Home Basic (64-bit) installed. It comes with 3 cell battery. The dimensions of the laptop are 358.4 x 242 x 19.9 mm (height x width x thickness) and weighs 1.74 kg. It comes with 1 year warranty.
This laptop comes with LED. The laptop has a screen size of 15.6 in. HP 15s-du1034tu Laptop comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen. This HP laptop also has Diagonal Full HD SVA micro-edge WLED-backlit, 220 nits, 45 Percentage NTSC.
The processor in this laptop is 10th Gen Intel Core i5-10210U which is clocked at and has 6 MB Cache Memory. Along with this, It comes with Intel UHD GPU.



1 TB worth of HDD space is available in this laptop with speed of 5400 RPM. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, 802.11 b/g/n Wifi, & 4.2 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which GPU powers HP 15s-du1034tu Laptop?
A. HP 15s-du1034tu Laptop is powered by Intel UHD GPU.
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Does HP 15s-du1034tu Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, HP 15s-du1034tu Laptop has 1 USB Type-C port.
Q. Which operating system this model comes with?
A. This model has Windows 10 Home Basic (64-bit).
Q. What is display size of HP 15s-du1034tu Laptop?
A. HP 15s-du1034tu Laptop has display size of 15.6 in.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This laptop weighs 1.74 kg.
Q. What is display density of HP 15s-du1034tu Laptop?
A. HP 15s-du1034tu Laptop comes with ~ 141 PPI.
Q. What is warranty period of HP 15s-du1034tu Laptop?
A. This model comes with 1 year warranty.
Q. Does this laptop has backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't have backlit keyboard.
Q. What is hard disk capacity of HP 15s-du1034tu Laptop?
A. HP 15s-du1034tu Laptop comes with 1 TB HDD.
| Name | HP 15s-du1034tu Laptop |
| General | OS: Windows 10,Performance,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i5,Quad Core, 8 Threads,6 MB Cache,Intel UHD |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Dual Speakers,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |