HP 15Q-bu031TU Laptop comes with price of Rs. 24820. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by Celeron Dual Core processor with Intel Integrated HD Graphics Card. this laptop has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR3 RAM in this model.
✓ The highlights of this laptop are 15.6 in Display Size and 1 year Warranty Time which are best available in this price range. Along with this, this model also packs some more great features like 1 TB Hard Drive Size and 4 Cells Battery Cells. You can buy this product at Amazon for Rs. 24820.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Celeron Dual Core |
| Graphics Card | Intel Integrated HD |
HP 15Q-bu031TU Laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 24820/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 24820/- |
The Operating System installed in this laptop is Windows 10 Home (64-bit). It comes with 4 cell battery. This model weighs 2.1 kg. It comes with 1 year warranty.
HP 15Q-bu031TU Laptop comes with HD LED Backlit Widescreen BrigtView Display. The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this laptop is 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch).
The processor in HP 15Q-bu031TU Laptop is Celeron Dual Core which is clocked at . Along with this, HP 15Q-bu031TU Laptop has Intel Integrated HD GPU.



1 TB worth of HDD space is available in HP 15Q-bu031TU Laptop with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR3 RAM in this laptop. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Integrated 10/100/1000 Gigabit Ethernet Ethernet, IEEE 802.11b/g/n Wifi, & Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. It comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. What is the weight of HP 15Q-bu031TU Laptop?
A. This model weighs 2.1 kg.
Q. What is display size of this model?
A. It comes with display size of 15.6 in.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. What is hard disk capacity of this laptop?
A. It comes with 1 TB HDD.
Q. Does this model comes with backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't have backlit keyboard.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. How much RAM this laptop has?
A. It comes with DDR3 4 GB RAM.
Q. What kind of display this model has?
A. HP 15Q-bu031TU Laptop comes with HD LED Backlit Widescreen BrigtView Display display.
Q. Which operating system this model comes with?
A. This laptop has Windows 10 Home (64-bit).
| Name | HP 15Q-bu031TU Laptop |
| General | OS: Windows 10,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI |
| Processor | Celeron Dual Core,Intel Integrated HD |
| Memory | 4 GB DDR3 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Built-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone,4 Cell Battery |