HP 15g-dr0008tu Laptop comes with price of Rs. 32994. The screen size of this HP laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in HP 15g-dr0008tu Laptop is 7th Gen Intel Core i3-7100U with Intel HD 620 Graphics Card. this model has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ The highlights of this model are 1 TB Hard Drive Size and 3 Cells Battery Cells which are best available in this price range. Along with this, this laptop also has 15.6 in Display Size.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3-7100U |
| Graphics Card | Intel HD 620 |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future.
It is meant for Everyday Use. It has Windows 10 Home Basic (64-bit) installed. This model comes with 3 cell battery. The dimensions of the laptop are 376 x 246 x 22.5 mm (height x width x thickness) and weighs 1.77 kg. This model comes with 1 year warranty.
It comes with LED. The laptop has a screen size of 15.6 in. It comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen. This HP laptop also has Diagonal FHD SVA WLED-backlit Display.
This Laptop is powered by 7th Gen Intel Core i3-7100U processor Along with this, HP 15g-dr0008tu Laptop has Intel HD 620 GPU.




There is 1 TB HDD Space available in this laptop with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR4 RAM in this laptop. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 802.11 a/b/g/n/ac Wifi, & 4.2 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. How much RAM this model has?
A. This model comes with DDR4 4 GB RAM.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is hard disk capacity of this laptop?
A. This model comes with 1 TB HDD.
Q. What is display size of HP 15g-dr0008tu Laptop?
A. This laptop has display size of 15.6 in.
Q. Which operating system this model comes with?
A. It comes with Windows 10 Home Basic (64-bit).
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of HP 15g-dr0008tu Laptop are 376 x 246 x 22.5 mm.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This laptop weighs 1.77 kg.
Q. Does HP 15g-dr0008tu Laptop has backlit keyboard?
A. No, This model doesn't have backlit keyboard.
Q. Which processor powers HP 15g-dr0008tu Laptop?
A. HP 15g-dr0008tu Laptop is powered by Intel Core i3-7100U 7th Gen processor.
| Name | HP 15g-dr0008tu Laptop |
| General | OS: Windows 10,Everyday Use,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i3,Dual Core, 4 Threads,3 MB Cache,Intel HD 620 |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Dual Speakers,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,3 Cell Battery |