HP 15g-br004tu Laptop comes with price of Rs. 33990. The screen size of this HP laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. HP 15g-br004tu Laptop is powered by 7th Gen Intel Core i3-7100U processor with Intel HD 620 Graphics Card. HP 15g-br004tu Laptop has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this laptop is 1 TB Hard Drive Size which is best available in this price range. Along with this, this laptop also packs some more great features like 15.6 in Display Size and 4 Cells Battery Cells. You can buy this product at Amazon for Rs. 33990.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3-7100U |
| Graphics Card | Intel HD 620 |
HP 15g-br004tu Laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 33990/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 34690/- |
This laptop is meant for Everyday Use. It has 10 Home Basic (64-bit) installed. It has 4 cell battery. This laptop weighs 1.86 kg.
The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of HP 15g-br004tu Laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen. This HP laptop also has Diagonal FHD SVA Antii-Glare Micro-Edge WLED-backlit.
HP 15g-br004tu Laptop is powered by 7th Gen Intel Core i3-7100U processor which is clocked at . Along with this, It has Intel HD 620 GPU.




There is 1 TB HDD Space available in HP 15g-br004tu Laptop. There is 4 GB DDR4 RAM in this model. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, 802.11 a/b/g/n/ac Wifi, & 4.2 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which processor powers HP 15g-br004tu Laptop?
A. The processor in HP 15g-br004tu Laptop is Intel Core i3-7100U 7th Gen.
Q. Which GPU powers HP 15g-br004tu Laptop?
A. HP 15g-br004tu Laptop is powered by Intel HD 620 GPU.
Q. How much RAM HP 15g-br004tu Laptop has?
A. This laptop comes with DDR4 4 GB RAM.
Q. What is the weight of HP 15g-br004tu Laptop?
A. This laptop weighs 1.86 kg.
Q. What is hard disk capacity of HP 15g-br004tu Laptop?
A. HP 15g-br004tu Laptop comes with 1 TB HDD.
Q. What is display size of this laptop?
A. HP 15g-br004tu Laptop comes with display size of 15.6 in.
Q. Does HP 15g-br004tu Laptop comes with backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't have backlit keyboard.
Q. Which operating system this model comes with?
A. HP 15g-br004tu Laptop has 10 Home Basic (64-bit).
Q. What is display density of this laptop?
A. This laptop comes with ~ 141 PPI.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
| Name | HP 15g-br004tu Laptop |
| General | OS: Windows,Everyday Use,Light Weight |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i3-7100U,Intel HD 620 |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Dual Speakers,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,4 Cell Battery |