HP 15-r007TX Notebook comes with price of Rs. 34000. This 15.6 in laptop comes with DOS Operating System installed. HP 15-r007TX Notebook is powered by 4th Gen Intel Core i5 (4th Gen) 4210U processor with NVIDIA GeForce GT 820M Graphics Card. this laptop has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR3 RAM in this laptop which can be upgraded to 8 GB.
✓ The highlights of this model are 2 GB GPU Memory, 1 TB Hard Drive Size and 4 Cells Battery Cells which are best available in this price range. Along with this, this laptop also comes with 15.6 in Display Size. You can buy this product at Amazon for Rs. 34000.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i5 (4th Gen) 4210U |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce GT 820M |
This Product is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 34000/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 40990/- |
The utility of this model is Gaming. It has Free DOS installed. It comes with 4 cell battery and 65 W AC Adapter. The dimensions of the laptop are 377.95 x 259.08 x 25.4 mm (height x width x thickness) and weighs 2.23 kg. It comes with 1 year warranty.
HP 15-r007TX Notebook comes with HD BrightView LED Backlit Wide Screen Display. The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of this laptop is 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch).
The processor in this model is 4th Gen Intel Core i5 (4th Gen) 4210U which is clocked at and has 3 MB Cache Memory. Along with this, It has NVIDIA GeForce GT 820M GPU and 2 GB dedicated memory for graphics.



1 TB worth of HDD space is available in this model with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR3 RAM in this model which can be upgraded to 8 GB. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 10/100 BaseT Ethernet, IEEE 802.11b/g/n Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is hard disk capacity of this laptop?
A. It comes with 1 TB HDD.
Q. What is warranty period of HP 15-r007TX Notebook?
A. This laptop comes with 1 year warranty.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. No, This laptop doesn't come with anti glare screen.
Q. What are dimensions of HP 15-r007TX Notebook?
A. The dimensions of this laptop are 377.95 x 259.08 x 25.4 mm.
Q. What is display size of this laptop?
A. HP 15-r007TX Notebook has display size of 15.6 in.
Q. How much RAM this laptop has?
A. This laptop comes with DDR3 4 GB RAM.
Q. Does this model comes with backlit keyboard?
A. No, This model doesn't come with backlit keyboard.
Q. What is the weight of this model?
A. This laptop weighs 2.23 kg.
Q. What kind of display this laptop has?
A. HP 15-r007TX Notebook comes with HD BrightView LED Backlit Wide Screen Display display.
Q. What is display density of this laptop?
A. This model comes with ~ 100 PPI.
| Name | HP 15-r007TX Notebook |
| General | OS: DOS,Gaming,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i5 (4th Gen),Dual Core, 4 Threads,3 MB Cache,2 GB, NVIDIA GeForce GT 820M |
| Memory | 4 GB DDR3 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Yes, Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,4 Cell Battery |