HP 15-fd0885TU Laptop comes with price of Rs. 49990. The screen size of this HP laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. HP 15-fd0885TU Laptop is powered by Intel Core 3 processor with Intel Integrated Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 16 GB RAM in this model.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 49990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core 3 |
| Graphics Card | Intel Integrated |
HP 15-fd0885TU Laptop is currently available in stores like Flipkart and Amazon to purchase, with best price of Rs.49990. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 49990/- |
| Amazon | 95 | Rs. 59990/- |
This laptop is meant for Performance. It has Windows 11 Home installed. This model weighs 1.65 kg and measures 359.8 x 236 x 18.6 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of HP 15-fd0885TU Laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen. This HP laptop also has 250 nits, 45% NTSC.
HP 15-fd0885TU Laptop is powered by Intel Core 3 processor Along with this, It comes with Intel Integrated GPU.
This laptop comes with 512 GB SSD. There is 16 GB RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 6 Wifi, & 5.3 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which GPU powers HP 15-fd0885TU Laptop?
A. This Laptop is powered by Intel Integrated GPU.
Q. What is price of HP 15-fd0885TU Laptop?
A. Currently, This laptop has best price of Rs.49990.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model has anti glare screen.
Q. What is display density of this model?
A. HP 15-fd0885TU Laptop comes with ~ 141 PPI.
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This laptop has backlit keyboard.
Q. What are dimensions of HP 15-fd0885TU Laptop?
A. The dimensions of this laptop are 359.8 x 236 x 18.6 mm.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. HP 15-fd0885TU Laptop comes with 1 year warranty.
Q. Does HP 15-fd0885TU Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What is the weight of this model?
A. This model weighs 1.65 kg.
Q. How much RAM this model has?
A. This laptop comes with 16 GB RAM.
| Name | HP 15-fd0885TU Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core 3,Hexa Core (2P + 4E), 8 Threads,10 MB Cache,Intel Integrated |
| Memory | 16 GB,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Dual speakers,Inbuilt Microphone |