HP 15-fd0490TU Laptop comes with price of Rs. 42490. The screen size of this HP laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. HP 15-fd0490TU Laptop is powered by 13th Gen Intel Core i3 processor with Intel Integrated UHD Graphics Card. HP 15-fd0490TU Laptop has 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this laptop is 3 Cells Battery Cells which is best available in this price range. You can buy this product at Croma for Rs. 42490.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD |
This laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 42800/- |
| Croma | 80 | Rs. 42490/- |
This laptop is meant for Performance. This laptop has Windows 11 Home installed. This model has 3 cell 11081.081081 mAH battery. The dimensions of the laptop are 359.8 x 236 x 18.6 mm (height x width x thickness) and weighs 1.59 kg. This laptop comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of HP 15-fd0490TU Laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This HP laptop also has 250 nits, 45% NTSC.
This Laptop is powered by 13th Gen Intel Core i3 processor Along with this, HP 15-fd0490TU Laptop has Intel Integrated UHD GPU.




This laptop comes with 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in HP 15-fd0490TU Laptop.
The connectivity options for this laptop are Wifi, & 5.3 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which GPU powers this model?
A. This Laptop comes with Intel Integrated UHD GPU.
Q. What is display size of this model?
A. HP 15-fd0490TU Laptop has display size of 15.6 in.
Q. Does this model comes with backlit keyboard?
A. No, This model doesn't have backlit keyboard.
Q. Does HP 15-fd0490TU Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 1 USB Type-C port.
Q. What is display density of HP 15-fd0490TU Laptop?
A. HP 15-fd0490TU Laptop comes with ~ 141 PPI.
Q. Which processor powers HP 15-fd0490TU Laptop?
A. HP 15-fd0490TU Laptop is powered by Intel Core i3 13th Gen processor.
Q. Which operating system HP 15-fd0490TU Laptop comes with?
A. This laptop has Windows 11 Home.
Q. What is display resolution of HP 15-fd0490TU Laptop?
A. HP 15-fd0490TU Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is the weight of HP 15-fd0490TU Laptop?
A. This model weighs 1.59 kg.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
| Name | HP 15-fd0490TU Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i3,Hexa Core (2P + 4E), 8 Threads,10 MB Cache,Intel Integrated UHD |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Dual Speakers,Inbuilt Microphone,41 Wh mWh 3 Cell Battery |