HP 15-fd0123TU Laptop comes with price of Rs. 45990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in HP 15-fd0123TU Laptop is Intel Core i3 with Intel Integrated UHD Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 45990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD |
This Product is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 33441/- |
The utility of this model is Performance. The Operating System installed in this laptop is Windows 11 Home (64-bit). This model has 3 cell 11081.081081 mAH battery. The laptop weighs 1.59 kg and measures 359.8 x 236 x 18.6 mm (height x width x thickness). This laptop comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 15.6 in. This laptop comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen. This HP laptop also has 250 nits, 62.5% sRGB.
The processor in this model is Intel Core i3 Along with this, HP 15-fd0123TU Laptop comes with Intel Integrated UHD GPU.




It comes with 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Realtek 6 (1x1) Wifi, & 5.3 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, HP 15-fd0123TU Laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of this laptop are 359.8 x 236 x 18.6 mm.
Q. How much RAM this model has?
A. HP 15-fd0123TU Laptop comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. What is warranty period of HP 15-fd0123TU Laptop?
A. This model comes with 1 year warranty.
Q. What is display size of HP 15-fd0123TU Laptop?
A. HP 15-fd0123TU Laptop has display size of 15.6 in.
Q. What is the weight of this model?
A. This laptop weighs 1.59 kg.
Q. Which operating system HP 15-fd0123TU Laptop comes with?
A. HP 15-fd0123TU Laptop has Windows 11 Home (64-bit).
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
Q. What is the battery size of this model?
A. HP 15-fd0123TU Laptop comes with 41 Wh.
Q. Which GPU powers HP 15-fd0123TU Laptop?
A. This Laptop comes with Intel Integrated UHD GPU.
| Name | HP 15-fd0123TU Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i3,Octa Core, 8 Threads,6 MB Cache,Intel Integrated UHD |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Dual Speakers,Inbuilt Microphone,41 Wh mWh 3 Cell Battery |