HP 15-da0295tu Laptop comes with price of Rs. 24590. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in HP 15-da0295tu Laptop is Intel Pentium N5000 with Intel UHD 605 Graphics Card. this model has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR4 RAM in this model.
✓ The highlights of this model are 15.6 in Display Size and 3 Cells Battery Cells which are best available in this price range. Along with this, this laptop also comes with 1 TB Hard Drive Size. You can buy this product at Flipkart for Rs. 24590.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Pentium N5000 |
| Graphics Card | Intel UHD 605 |
This model is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 24590/- |
| Amazon | 95 | Rs. 30667/- |
The Operating System installed in this model is Windows 10 Home Basic (64-bit). It comes with 3 cell battery. The laptop weighs 1.77 kg.
It comes with LED. The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this laptop is 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch). This HP laptop also has Diagonal HD SVA BrightView Micro-Edge WLED-Backlit Display.
The processor in this laptop is Intel Pentium N5000 which is clocked at . Along with this, HP 15-da0295tu Laptop has Intel UHD 605 GPU.




1 TB worth of HDD space is available in this laptop with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR4 RAM in the laptop. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 802.11 a/b/g/n/ac Wifi, & 4.2 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. There is also WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. This Laptop is powered by Intel UHD 605 GPU.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. HP 15-da0295tu Laptop has Windows 10 Home Basic (64-bit).
Q. What is the weight of this laptop?
A. This laptop weighs 1.77 kg.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. What kind of display this model has?
A. This model comes with LED display.
Q. Which processor powers HP 15-da0295tu Laptop?
A. The processor in this laptop is Intel Pentium N5000.
Q. How much RAM HP 15-da0295tu Laptop has?
A. This laptop comes with DDR4 4 GB RAM.
Q. Does HP 15-da0295tu Laptop has backlit keyboard?
A. No, This model doesn't come with backlit keyboard.
Q. What is display resolution of HP 15-da0295tu Laptop?
A. This laptop comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. What is hard disk capacity of HP 15-da0295tu Laptop?
A. It comes with 1 TB HDD.
| Name | HP 15-da0295tu Laptop |
| General | OS: Windows 10,Light Weight |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI |
| Processor | Intel Pentium N5000,Quad Core,Intel UHD 605 |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,2 x USB 3.0,Multi Card Reader |
| Input | Dual Speakers,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,3 Cell Battery |