HP 15-bs608tu Notebook comes with price of Rs. 21990. The screen size of this HP laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. It is powered by Intel Pentium Quad Core N3710 processor with Intel Integrated HD 405 Graphics Card. this laptop has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR3 RAM in this model which can be upgraded to 8 GB.
✓ The highlight of this laptop is 15.6 in Display Size which is best available in this price range. Along with this, it also packs some more great features like 1 TB Hard Drive Size and 4 Cells Battery Cells. You can buy this product at Amazon for Rs. 21990.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Pentium Quad Core N3710 |
| Graphics Card | Intel Integrated HD 405 |
This laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 21990/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 24490/- |
This laptop is meant for Everyday Use. The Operating System installed in this laptop is Windows 10 Home (64-bit). This model comes with 4 cell battery. The dimensions of the laptop are 380 x 253.7 x 23.9 mm (height x width x thickness) and weighs 2.1 kg. It comes with 1 year warranty.
HP 15-bs608tu Notebook comes with HD LED Backlit Widescreen BrigtView Display. The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 This laptop comes with resolution of 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch).
This Laptop is powered by Intel Pentium Quad Core N3710 processor which is clocked at and has 2 MB Cache Memory. Along with this, It comes with Intel Integrated HD 405 GPU.




There is 1 TB HDD Space available in this laptop with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR3 RAM in HP 15-bs608tu Notebook which can be upgraded to 8 GB. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Integrated 10/100/1000 Gigabit Ethernet Ethernet, IEEE 802.11b/g/n Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. How much RAM this laptop has?
A. HP 15-bs608tu Notebook comes with DDR3 4 GB RAM.
Q. Which processor powers HP 15-bs608tu Notebook?
A. The processor in this model is Intel Pentium Quad Core N3710.
Q. What is display density of HP 15-bs608tu Notebook?
A. It comes with ~ 100 PPI.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. This laptop comes with 1 year warranty.
Q. What is hard disk capacity of this model?
A. This laptop comes with 1 TB HDD.
Q. What is display size of this model?
A. It has display size of 15.6 in.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This model weighs 2.1 kg.
Q. What is display resolution of this model?
A. This laptop comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. What are dimensions of HP 15-bs608tu Notebook?
A. The dimensions of HP 15-bs608tu Notebook are 380 x 253.7 x 23.9 mm.
Q. Which GPU powers this model?
A. HP 15-bs608tu Notebook is powered by Intel Integrated HD 405 GPU.
| Name | HP 15-bs608tu Notebook |
| General | OS: Windows 10,Everyday Use,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Pentium Quad Core,Quad Core, 4 Threads,2 MB Cache,Intel Integrated HD 405 |
| Memory | 4 GB DDR3 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | 0.92 MP Camera,Built-in, Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,4 Cell Battery |