HP 15-bs549tu Notebook comes with price of Rs. 20990. The screen size of this HP laptop is 15.6 in and it comes with DOS Operating System installed. HP 15-bs549tu Notebook is powered by Intel Celeron Dual Core N3060 processor with Intel Integrated HD Graphics 400 Graphics Card. this laptop has 500 GB HDD. There is 4 GB DDR3 RAM in this laptop which can be upgraded to 8 GB.
✓ The highlight of this model is 15.6 in Display Size which is best available in this price range. Along with this, this laptop also packs some more great features like 500 GB Hard Drive Size and 4 Cells Battery Cells. You can buy this product at Flipkart for Rs. 20990.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 500 GB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Celeron Dual Core N3060 |
| Graphics Card | Intel Integrated HD Graphics 400 |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 20990/- |
| Amazon | 95 | Rs. 21999/- |
This model is meant for Everyday Use. This model comes with DOS installed. This model comes with 4 cell battery. The dimensions of the laptop are 379.9 x 253.7 x 23.8 mm (height x width x thickness) and weighs 2.1 kg. It comes with 1 year warranty.
HP 15-bs549tu Notebook comes with HD LED Backlit BrightView Widescreen Display. The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of this laptop is 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch).
This Laptop is powered by Intel Celeron Dual Core N3060 processor which is clocked at and has 2 MB Cache Memory. Along with this, HP 15-bs549tu Notebook has Intel Integrated HD Graphics 400 GPU.




There is 500 GB HDD Space available in this laptop with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR3 RAM in the laptop which can be upgraded to 8 GB. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 10/100/1000 Gigabit Ethernet, IEEE 802.11b/g/n Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which operating system HP 15-bs549tu Notebook comes with?
A. This laptop comes with DOS.
Q. What is display type of this laptop?
A. It comes with HD LED Backlit BrightView Widescreen Display display.
Q. Does this model has backlit keyboard?
A. No, This model doesn't come with backlit keyboard.
Q. Which processor powers HP 15-bs549tu Notebook?
A. HP 15-bs549tu Notebook is powered by Intel Celeron Dual Core N3060 processor.
Q. What are dimensions of HP 15-bs549tu Notebook?
A. The dimensions of this laptop are 379.9 x 253.7 x 23.8 mm.
Q. What is hard disk capacity of this laptop?
A. This model comes with 500 GB HDD.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This laptop weighs 2.1 kg.
Q. Does HP 15-bs549tu Notebook comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. This Laptop comes with Intel Integrated HD Graphics 400 GPU.
Q. How much RAM HP 15-bs549tu Notebook has?
A. This laptop comes with DDR3 4 GB RAM.
| Name | HP 15-bs549tu Notebook |
| General | OS: DOS,Everyday Use,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Celeron Dual Core,Dual Core, 2 Threads,2 MB Cache,Intel Integrated HD Graphics 400 |
| Memory | 4 GB DDR3 RAM,500 GB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | 0.92 MP Camera,Built-in, Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,4 Cell Battery |