HP 15-bs547tu Notebook comes with price of Rs. 25990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is Intel Pentium Quad Core N3710 with Intel HD 405 Graphics Card. HP 15-bs547tu Notebook has 500 GB HDD. There is 4 GB DDR3 RAM in this model.
✓ The highlights of this laptop are 15.6 in Display Size and 1 year Warranty Time which are best available in this price range. Along with this, this model also packs some more great features like 500 GB Hard Drive Size and 4 Cells Battery Cells. You can buy this product at Amazon for Rs. 25990.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 500 GB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Pentium Quad Core N3710 |
| Graphics Card | Intel HD 405 |
HP 15-bs547tu Notebook is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 25990/- |
The Operating System installed in this laptop is 10 Home Basic (64-bit). It has 4 cell battery. It weighs 1.86 kg. This model comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 15.6 in. It comes with resolution of 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch). This HP laptop also has Diagonal HD SVA BrightView WLED-Backlit Display.
The processor in HP 15-bs547tu Notebook is Intel Pentium Quad Core N3710 which is clocked at . Along with this, HP 15-bs547tu Notebook comes with Intel HD 405 GPU.




500 GB worth of HDD space is available in HP 15-bs547tu Notebook. There is 4 GB DDR3 RAM in this model. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, 802.11 b/g/n Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display resolution of HP 15-bs547tu Notebook?
A. It comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. What is warranty period of HP 15-bs547tu Notebook?
A. This model comes with 1 year warranty.
Q. What is display size of this model?
A. This model comes with display size of 15.6 in.
Q. How much RAM HP 15-bs547tu Notebook has?
A. It comes with DDR3 4 GB RAM.
Q. Does HP 15-bs547tu Notebook has backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't come with backlit keyboard.
Q. What is display density of this model?
A. This model comes with ~ 100 PPI.
Q. What is the weight of HP 15-bs547tu Notebook?
A. This model weighs 1.86 kg.
Q. Which GPU powers HP 15-bs547tu Notebook?
A. This Laptop is powered by Intel HD 405 GPU.
Q. Does HP 15-bs547tu Notebook comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. This laptop has 10 Home Basic (64-bit).
| Name | HP 15-bs547tu Notebook |
| General | OS: Windows,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI |
| Processor | Intel Pentium Quad Core N3710,Intel HD 405 |
| Memory | 4 GB DDR3 RAM,500 GB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Dual Speakers,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,4 Cell Battery |