HP 15-bs146tu Notebook comes with price of Rs. 41790. The screen size of this HP laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is 8th Gen Intel Core i5 8th Gen 8250 with Intel Integrated UHD 620 Graphics Card. this laptop has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this model is 4 Cells Battery Cells which is best available in this price range. Along with this, this model also has 15.6 in Display Size. You can buy this product at Flipkart for Rs. 41790.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i5 8th Gen 8250 |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD 620 |
This Product is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 41790/- |
| Amazon | 95 | Rs. 58500/- |
It is meant for Everyday Use. It comes with Windows 10 Home (64-bit) installed. This model comes with 4 cell battery. This model comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 This laptop comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch).
It is powered by 8th Gen Intel Core i5 8th Gen 8250 processor which is clocked at . Along with this, It has Intel Integrated UHD 620 GPU.
There is 1 TB HDD Space available in this model with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR4 RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are Yes Ethernet, 802.11a/b/g/n (1x1) Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which GPU powers this model?
A. This Laptop comes with Intel Integrated UHD 620 GPU.
Q. How much RAM this model has?
A. It comes with DDR4 4 GB RAM.
Q. What is display size of HP 15-bs146tu Notebook?
A. This laptop has display size of 15.6 in.
Q. Which processor powers HP 15-bs146tu Notebook?
A. HP 15-bs146tu Notebook is powered by Intel Core i5 8th Gen 8250 8th Gen processor.
Q. Does HP 15-bs146tu Notebook has backlit keyboard?
A. No, This model doesn't have backlit keyboard.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. What is hard disk capacity of this model?
A. This laptop comes with 1 TB HDD.
Q. Which operating system HP 15-bs146tu Notebook comes with?
A. It has Windows 10 Home (64-bit).
Q. What is warranty period of HP 15-bs146tu Notebook?
A. This model comes with 1 year warranty.
Q. What is display density of this model?
A. It comes with ~ 141 PPI.
| Name | HP 15-bs146tu Notebook |
| General | OS: Windows 10,Everyday Use,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i5 8th Gen,Quad Core,Intel Integrated UHD 620 |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,4 Cell Battery |