HP 15-be005TU Laptop comes with price of Rs. 27990. This 15.6 in laptop comes with DOS Operating System installed. HP 15-be005TU Laptop is powered by 5th Gen Intel Core i3 5th Gen 5005U processor with Intel Integrated HD 5500 Graphics Card. HP 15-be005TU Laptop has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR3 RAM in this laptop which cannot be upgraded further.
✓ The highlights of this laptop are 15.6 in Display Size and 4 Cells Battery Cells which are great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 27990.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3 5th Gen 5005U |
| Graphics Card | Intel Integrated HD 5500 |
HP 15-be005TU Laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 27990/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 28190/- |
The utility of this laptop is Everyday Use. It comes with DOS installed. It has 4 cell battery and 65 W EM AC power adapter. The laptop weighs 2.19 kg and measures 384.05 x 254.51 x 24.13 mm (height x width x thickness). This model comes with 1 year warranty.
HP 15-be005TU Laptop comes with HD LED Backlit Widescreen BrightView Display. The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of HP 15-be005TU Laptop is 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch).
The processor in HP 15-be005TU Laptop is 5th Gen Intel Core i3 5th Gen 5005U which is clocked at and has 3 MB Cache Memory. Along with this, HP 15-be005TU Laptop has Intel Integrated HD 5500 GPU.
1 TB worth of HDD space is available in HP 15-be005TU Laptop with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR3 RAM in HP 15-be005TU Laptopwhich cannot be upgraded further. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Integrated 10/100 BaseT Ethernet, IEEE 802.11b/g/n Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of this model are 384.05 x 254.51 x 24.13 mm.
Q. What is the weight of HP 15-be005TU Laptop?
A. This model weighs 2.19 kg.
Q. Which processor powers HP 15-be005TU Laptop?
A. The processor in HP 15-be005TU Laptop is Intel Core i3 5th Gen 5005U 5th Gen.
Q. What is display size of HP 15-be005TU Laptop?
A. This laptop comes with display size of 15.6 in.
Q. What is display density of this model?
A. It comes with ~ 100 PPI.
Q. Does HP 15-be005TU Laptop has backlit keyboard?
A. No, This model doesn't come with backlit keyboard.
Q. Which operating system this model comes with?
A. It has DOS.
Q. What is hard disk capacity of HP 15-be005TU Laptop?
A. This laptop comes with 1 TB HDD.
Q. What kind of display this laptop has?
A. This laptop comes with HD LED Backlit Widescreen BrightView Display display.
Q. Does HP 15-be005TU Laptop comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
| Name | HP 15-be005TU Laptop |
| General | OS: DOS,Everyday Use,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i3 5th Gen,Dual Core, 4 Threads,3 MB Cache,Intel Integrated HD 5500 |
| Memory | 4 GB DDR3 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | 0.92 MP Camera,, Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,4 Cell Battery |