HP 15-ay552tu Notebook comes with price of Rs. 30449. This 15.6 in laptop comes with DOS Operating System installed. The processor in the laptop is 6th Gen Intel Core i3-6006U with Intel HD 520 Graphics Card. this laptop has 1 TB HDD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
✓ The highlights of this laptop are 15.6 in Display Size and 1 TB Hard Drive Size which are best available in this price range. Along with this, this model also comes with 4 Cells Battery Cells. You can buy this product at Amazon for Rs. 30449.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3-6006U |
| Graphics Card | Intel HD 520 |
HP 15-ay552tu Notebook is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 30449/- |
The Operating System installed in this laptop is DOS . It comes with 4 cell battery. This model weighs 2.19 kg.
This laptop comes with LED. The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this laptop is 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch). This HP laptop also has HD SVA BrightView WLED-backlit.
The processor in HP 15-ay552tu Notebook is 6th Gen Intel Core i3-6006U which is clocked at and has 3 MB Cache Memory. Along with this, HP 15-ay552tu Notebook comes with Intel HD 520 GPU.



1 TB worth of HDD space is available in HP 15-ay552tu Notebook with speed of 5400 RPM. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are 802.11 b/g/n Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 2 USB 2.0 Ports. There is also WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is the weight of HP 15-ay552tu Notebook?
A. This model weighs 2.19 kg.
Q. Which processor powers HP 15-ay552tu Notebook?
A. It is powered by Intel Core i3-6006U 6th Gen processor.
Q. What is display size of HP 15-ay552tu Notebook?
A. It has display size of 15.6 in.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. HP 15-ay552tu Notebook comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. What is display type of this laptop?
A. It comes with LED display.
Q. What is hard disk capacity of HP 15-ay552tu Notebook?
A. It comes with 1 TB HDD.
Q. How much RAM this model has?
A. This laptop comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. Which operating system this model comes with?
A. This laptop has DOS.
Q. What is display density of this model?
A. This laptop comes with ~ 100 PPI.
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. No, This model doesn't have backlit keyboard.
| Name | HP 15-ay552tu Notebook |
| General | OS: DOS |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI |
| Processor | Intel Core i3,Dual Core, 4 Threads,3 MB Cache,Intel HD 520 |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 2.0,1 x USB 3.0,VGA,Multi Card Reader |
| Input | Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,4 Cell Battery |