HP 15-AY543TU Laptop comes with price of Rs. 32490. The screen size of this HP laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is 6th Gen Intel Core i3 6th Gen 6006U with Intel HD Graphics 520 Graphics Card. this model has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR4 RAM in this model.
✓ The highlight of this model is 15.6 in Display Size which is best available in this price range. Along with this, this model also has 4 Cells Battery Cells. You can buy this product at Flipkart for Rs. 32490.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3 6th Gen 6006U |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 520 |
This Product is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 32490/- |
| Amazon | 95 | Rs. 36831/- |
It is meant for Everyday Use. It has Windows 10 Home (64-bit) installed. It has 4 cell battery and 65 W EM AC Adapter. The laptop weighs 2.19 kg and measures 384.3 x 254.6 x 24.3 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
This model comes with HD LED Backlit Widescreen Display. The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 It comes with resolution of 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch).
It is powered by 6th Gen Intel Core i3 6th Gen 6006U processor which is clocked at and has 3 MB Cache Memory. Along with this, It comes with Intel HD Graphics 520 GPU.





There is 1 TB HDD Space available in this model with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR4 RAM in this laptop. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 10/100 BASE-T Ethernet LAN Ethernet, IEEE 802.11b/g/n Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. This Laptop is powered by Intel HD Graphics 520 GPU.
Q. What is display size of this laptop?
A. HP 15-AY543TU Laptop has display size of 15.6 in.
Q. Does this model comes with backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't come with backlit keyboard.
Q. Which processor powers HP 15-AY543TU Laptop?
A. The processor in this laptop is Intel Core i3 6th Gen 6006U 6th Gen.
Q. What is warranty period of HP 15-AY543TU Laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. How much RAM this model has?
A. This model comes with DDR4 4 GB RAM.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of HP 15-AY543TU Laptop are 384.3 x 254.6 x 24.3 mm.
Q. What is hard disk capacity of this model?
A. It comes with 1 TB HDD.
Q. What is display density of this model?
A. HP 15-AY543TU Laptop comes with ~ 100 PPI.
| Name | HP 15-AY543TU Laptop |
| General | OS: Windows 10,Everyday Use,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i3 6th Gen,Dual Core, 4 Threads,3 MB Cache,Intel HD Graphics 520 |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | 0.92 MP Camera,, Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,4 Cell Battery |