HP 15-ay117cl Laptop comes with price of Rs. 131962. The screen size of this HP laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. It is powered by 7th Gen Intel Core i5-7200U processor with Intel HD 620 Graphics Card. this laptop has 1 TB HDD. There is 12 GB DDR4 RAM in this model.
✓ The highlight of this laptop is 15.6 in Display Size which is great in this price range.
| Feature | Value |
| RAM | 12 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i5-7200U |
| Graphics Card | Intel HD 620 |
This laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future.
This laptop has 10 (64-bit) installed. This model has 4 cell battery. This laptop measures 384.3 x 254.6 x 24.3 mm (height x width x thickness).
HP 15-ay117cl Laptop comes with LED. The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this model is 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch). This HP laptop also has HD LED backlit Display.
This Laptop is powered by 7th Gen Intel Core i5-7200U processor which is clocked at and has 3 MB Cache Memory. Along with this, It has Intel HD 620 GPU.




There is 1 TB HDD Space available in this laptop with speed of 5400 RPM. There is 12 GB DDR4 RAM in the laptop. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 802.11 b/g/n Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & 2 USB 2.0 Ports. There is also WebCam available to have a video call with another person.
Q. What kind of display HP 15-ay117cl Laptop has?
A. It comes with LED display.
Q. Which GPU powers HP 15-ay117cl Laptop?
A. It comes with Intel HD 620 GPU.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. It has 10 (64-bit).
Q. What is display resolution of this laptop?
A. It comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. How much RAM HP 15-ay117cl Laptop has?
A. HP 15-ay117cl Laptop comes with DDR4 12 GB RAM.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this laptop are 384.3 x 254.6 x 24.3 mm.
Q. Which processor powers HP 15-ay117cl Laptop?
A. It is powered by Intel Core i5-7200U 7th Gen processor.
Q. What is display density of this model?
A. This model comes with ~ 100 PPI.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. Does this model has backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't have backlit keyboard.
| Name | HP 15-ay117cl Laptop |
| General | OS: Windows 10 |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI |
| Processor | Intel Core i5,Dual Core, 4 Threads,3 MB Cache,Intel HD 620 |
| Memory | 12 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 2.0,VGA,Multi Card Reader |
| Input | Dual Speakers,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,4 Cell Battery |